Ciekawostki ze świata ryb

Psychiczne podłoże aktywności ryb

Jak się okazuje, popularne wśród wielu akwarystów egzotyczne rybki charakteryzują się odmiennymi uwarunkowaniami psychicznymi. Ryby różnią się na wielu płaszczyznach sprawnością percepcji, czy nawet zdolnością rozpoznawania ich opiekuna! Do najinteligentniejszych osobników należą z całą pewnością ryby z rodziny pielęgnicowatych, a na ogół niskim poziomem rozumowania wykazują się jednostki prowadzące stadny tryb życia (tutaj np. żałobiczka czarna). Bywa, że niektóre rybki potrafią tak oswoić się z hodowcą, że pozwalają się delikatnie dotykać. 

Nieprzypadkowy kształt i kolor płetw ryb akwariowych

Płetwy w przypadku poszczególnych gatunków ryb wyglądają często odmiennie, jednak ich budowa jest bardzo podobna. W większości płetwy ogonsdowe oraz brzuszne są plastyczne i wiotkie. Grzbietowe najczęściej zbudowane są z kłujących wyrostków, połączonych błoną. Doglądając codziennego życia w naszych akwariach słodkowodnych nie poświęcamy raczej wiele czasu na zastanawianie się nad funkcjonalnością płetw. Otóż, te nie tylko są narządami ruchu, ale służą jako instrumenty podczas obrony lub ataku. Są w końcu także wabikiem podczas tarła, pełniąc funkcję "szaty godowej". U samców ryb żyworodnych płetwa odbytowa służy do kopulacji, która przekształcona jest w tzw. gonopodium. Najciekawsze zjawisko wykorzystania płetw przez podwodnych mieszkańców występuje u ryb labiryntowych, które przekształciły je w długie, sumiaste narządy dotyku, wyposażone w komórki smakowe.

Wróć

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.h.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com