Salwinia pływająca – pływająca roślina akwariowa z rodziny salwiniowatych. Dziś w Polsce objęta jest ścisłą ochroną, stąd bardzo rzadko można ją znaleźć w krajowych akwariach słodkowodnych.

Salwinia pływająca – opis

Pochodzenie: większość słodkich, lekko alkalicznych wód Azji oraz Europy. Dziś znaleźć ją można także w Ameryce Południowej na obszarze całych Stanów Zjednoczonych.

W Polsce występuje przede wszystkim w dolinach rzek Odry i Wisły.

Rozmiary: jej pędy osiągają długość nawet 15cm. Liście szerokie na 10mm i wysokie na 15mm.

Wymagania świetlne: niskie do średnich.

Temperatura: 18-25 stopni Celsjusza.

Rozmnażanie: rozmnaża się dzięki podziałowi ulistnionego pędu.

Uprawa: b. łatwa; woda nie wymaga nawożenia. Roślina przy odpowiednim oświetleniu rozrasta się bardzo szybko. Należy uważać, aby grupy roślin nie odcinały dostępu światła innym z niższych partii akwarium. Długotrwale opadająca woda z wewnętrznej części pokrywy zbiornika na liście może prowadzić do uszkodzenia jej blaszek.

Umiejscowienie w akwarium: cały obszar tafli wody. Salwinia pływająca stanowi znakomitą kryjówkę dla młodego narybku oraz ryb tworzących gniazda tuż przy powierzchni wody.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *