Zmienniak plamisty (Xiphophorus maculatus) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny piękniczkowatych. Zwana przez niektórych akwarystów jako „plat”. Do Europy została sprowadzona po raz pierwszy w 1907r. W „czystej” formie nie występuje w akwarystyce od ponad 40 lat.

Pochodzenie: stojące lub wolno płynące wody Ameryki Środkowej.

Oczami akwarysty: zmienniak plamisty  jest rybą, która dorasta do około 3,5cm – samiec, 5cm – samica. Niektóre odmiany pomarańczowe mogą być na pierwszy rzut oka łudząco podobne do mieczyka zielonego. Bywa, że samiec stara się nawet o względy samicy tego gatunku. Samice są smuklejsze od partnerek.

Jedną z  z najładniejszych odmian ryby jest z pewnością ta zwana „czarnopłetwą”, która charakteryzuje się czarnymi płetwami oraz grzbietem w konfrontacji z czerwoną barwą ciała.

Stosunek do innych mieszkańców: nie stwarza problemów w akwarium. Jedynie samce tego gatunku mogą być wobec siebie czasami agresywne.

Wymagania: zmienniak jest rybą aktywną i powinien być trzymany w akwariach o litrażu bliskim 72l lub większym. Wymaga zbiornika gęsto obsadzonego roślinkami o temperaturze wody oscylującej w przedziale 20-25 stopni Celsjusza. Chętnie zjada pokarm żywy i suchy, nie jest rybą wymagającą, chodź do prawidłowego rozwoju ryby niezbędna jest dieta oparta na roślinach. Praktycznie wszystkożerna. Od czasu do czasu posiłkuje się także glonami.

Rozmnażanie: ryba żyworodna. Akwarium rozpłodowe powinno składać się z kilku par zmiennika. Samica rodzi średnio 100 młodych, jej ciąża trwa od 4-7 tygodni. Młode po porodzie są natychmiast zjadane, stąd niezbędnym zabiegiem jest ograniczenie im dostępu do dorosłych ryb. Młode początkowo można karmić oczlikami lub drobnym planktonem. Z czasem podaje się pokruszony pokarm suchy.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *