Molinezja szerokopłetwa – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny piękniczkowatych. Do Europy sprowadzona po raz pierwszy w 1903r. Jej najbliższą odmianą jest molinezja black molly.

Hodowla molinezji

Pochodzenie: zalewy i ujścia rzek Ameryki Północnej. Od południowo-wschodnich stanów USA do płw. Jukatan. 

Oczami akwarysty: molinezja szerokopłetwa osiąga 9-10cm (samce), samice odrobinę większe, do 12cm. Samiec różni się od partnerki wysoką płetwą grzbietową oraz nieco bardziej kontrastowym kolorem. Płetwa odbytowa samców jest przekształcona w gonopodium.  

Stosunek do innych mieszkańców: rybka spokojna, można trzymać je niemal ze wszystkimi gatunkami. Zgodna w stadzie, preferuje życie w parze.

Wymagania: molinezja powinna pływać w akwarium 100l i większym, ze względu na to, że jest bardzo aktywna, a w mniejszych zbiornikach karłowacieje. Temperatura wody ok. 24-28 stopni Celsjusza. Rybka może stać się mało ruchliwa w przypadku kiedy nie zostanie zachowany 5-10% stosunek dodatek soli morskiej. Woda powinna zawierać ok. 1 łyżeczkę soli kuchennej/morskiej na 10 l wody. Lubi zróżnicowaną dietę, chętnie żywi się pokarmem żywym, suchym oraz glonami. Może być karmiona kawałkami sałaty w przypadku ich braku.

Rozmnażanie: Łatwa w hodowli, stąd nietrudno o tarło. Ciąża trwa 4-5 tygodni, samica rodzi do 70 rybek. Samica powinna być oddzielona od narybku, ponieważ sama zjada młode. W tym czasie powinny być karmione drobno pokruszonym pokarmem suchym, same chętnie pożywiają się glonami.     

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *