Neon Innesa (bystrzyk neonowy) – słodkowodna rybka akwariowa z rodziny kąsaczowatych. Po raz pierwszy do Europy została sprowadzona w 1936r. Bystrzyk jest rybą żyjącą w stadzie.

Co potrzebuje Neon Innesa?

Pochodzenie: spokojne, wolno płynące i przybrzeżne obszary rzeki Amazonki.

Oczami akwarysty: zazwyczaj dorasta do 2-3 cm długości. Jest jedną z mniejszych rybek, które można pielęgnować w akwarium. Rybę charakteryzuje kolorowe ubarwienie, od połowy ciała, aż do końca ogona ciepła czerwień, od strony pyska biało-srebrzysty pas, a całą górą część pokrywa błękitny prążek.

Samce są smuklejsze i mniejsze od swoich partnerek. Samice posiadają bardziej zaokrągloną brzuszną część ciała.

Stosunek do innych mieszkańców: rybka zupełnie niekolidująca. Spokojna, ułożona, przyjaźnie nastawiona do wszystkich mieszkańców akwarium.

Wymagania: jako, że jest stadną rybą akwariową, zaleca się hodowlę w dużych grupach powyżej 8-10 osobników. Neonkowi należy stworzyć biotop charakterystyczny dla „czarnych wód” Amazonki. Toleruje temperaturę wody w zakresie od 20 do 25 stopni Celsjusza. Ta powinna być także nieco kwaśna, o pH zbliżonym do 6-6.5, bardzo miękka i czyta. Należy podkreślić, że ryba nie jest odporna na wysokie wahania zmian warunków wodnych. Zbiornik akwariowy powinien być lekko zaciemniony.

Rozmnażanie: bystrzyk neonowy jest rybą jajorodną. Doprowadzenie do tarła nie jest łatwe. Woda powinna być krystalicznie czysta o twardości 2- stopni n i pH – 6.5. Samica składa od ok. 100 do 150 jaj. Po tarle dorosłe osobniki  należy odseparować od jaj, a akwarium zaciemnić. Młode wylęgają się po 1 dniu, a po blisko tygodniu zaczynają samodzielnie pływać i żywić się pokarmem (drobny plankton, pokarm w płynie).

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *