Mieczyk zielony – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny piękniczkowatych. Znana również pod nazwą „Mieczyk Hellera”.  Do Europy po raz pierwszy sprowadzony w 1909r.

Czym karmić mieczyki?

Pochodzenie: jeziora i rzeki Ameryki Środkowej (przede wszystkim obszar Meksyku).

Oczami akwarysty: Mieczyk zielony w wyniku krzyżowania ze Zmiennikiem Plamistym wydzielił się na kilka podgatunków. Najczęściej spotykane są czarne, żółte, czerwone oraz pomarańczowe odmiany. Samica osiąga rozmiary do 12 cm, samiec do ok. 8, nie licząc „miecza”. Wspominany „miecz” to przedłużenie płetwy ogonowej w postaci szerokiego wąsa, który może osiągać nawet 5cm.

Stosunek do innych mieszkańców: rybka tolerancyjna, nie atakuje innych gatunków. Jedynie samce mogą między sobą współzawodniczyć w zdobywaniu samicy, dlatego zaleca się ich trzymanie w tzw. haremach (1 samiec, 3 samice).

Wymagania: rybki powinny przebywać w akwarium ok. 100l i większym, ponieważ w mniejszych karłowacieją. Hodowla niewymagająca. Preferuje wodę o pH w granicach 7-7.5, temperatura życia ok. 24 do nawet 29 stopni Celsjusza. Karmić je można pokarmem suchym i żywym.

Rozmnażanie: Nie ma specjalnych warunków, które należy spełnić do uzyskania tarła. Ciąża u samicy trwa ok. 4-5 tygodni; rodzi się 40-150 młodych rybek. Poród następuje przy tafli wody. Narybek można karmić rozdrobnionym, suchym pokarmem; sam najczęściej żywi się glonami.   

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *