Zaraźliwe zmętnienie skóry występuje w znacznej większości u ryb zamieszkujących słodkowodne stawy lub ogrodowe oczka wodne, w domowym zbiorniku akwariowym ta choroba właściwie nie występuje. Zakażenie objawia się niebieskim lub biało-niebieskim zmętnieniem ciała. W końcowym etapie rozwoju tej choroby dochodzi do płatowego odpadania łusek, a w ich miejsca pojawia się przekrwione ciało.

Chorobę wywołują różne pasożyty egzystujące w słodkowodnej wodzie, trudno o szczegółową precyzję, ponieważ przyczyniają się do tego zarówno pierwotniaki, jak i przywry (te są także przyczyną grupy chorób zwanej trematodozami). Zaraźliwe zmętnienie skóry jest chorobą zakaźną, im szybciej zwalczymy pasożyta, tym mniejsze prawdopodobieństwo na zakażenie kolejnych jednostek.

Zwalczanie zaraźliwego zmętnienia skóry

W Internecie i literaturze odnaleźć można niewiele informacji na temat zwalczania tej choroby. Część źródeł podaje, że niemożliwym staje się wyleczenie zarażonej ryby, inne podają sposoby, które mogą być odległe skutecznemu zwalczaniu pasożyta. Jedynym sposobem, którym można spróbować zneutralizować szkodnika jest przygotowanie 20 – minutowej kąpieli w 1-2% roztworze soli kuchennej.  

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *