Razbora klinowa – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych. Do Europy została sprowadzona po raz pierwszy w 1906r. Swoją nazwę zawdzięcza ubarwieniu tylnej części ciała, tzw. klin, o kolorze czarnym.

Razbora klinowa – z jakimi rybami?

Pochodzenie: mocno zarośnięte, wolno płynące wody południowo-wschodniej Azji oraz półwyspu Malajskiego. Głównie Tajlandia, Malezja i Sumatra.

Oczami akwarysty: razbora klinowa jest małą rybką osiągającą maksymalnie 4cm. Samica posiada słabiej nasycone ubarwienie i jest nieco większa od samca. Jest rybką stadną (min. 8-10 sztuk), dlatego nie zaleca się trzymania pojedynczych osobników.

Stosunek do innych mieszkańców: rybka mimo że bardzo aktywna, żyje zgodnie z innymi gatunkami.

Wymagania: rozsądnym minimum dla stada rybek staje się zbiornik 45l. Preferuje temperaturę wody w granicach 22-26 stopni Celsjusza, pH 5,5-6,5. Podłoże wymaga dodatku torfu, w wierzchniej warstwie najlepiej umieścić piasek. Jest rybką wymagającą dobrego stanu wody. Dobrze czuje się w dobrze zarośniętym zbiorniku, w którym nie ma intensywnego oświetlenia.

Rozmnażanie: aby zachęcić rybki do tarła można podwyższyć temperaturę do 26-28 stopni Celsjusza. W zbiorniku dno powinniśmy wyłożyć jasnym piaskiem, a roślinność wzbogacić o np. Żabienicę szerokolistną, Kryptokorynę lub inną roślinę o dużej powierzchni liści. Samica składa jajeczka w partiach po 3-5 sztuk (w sumie ok. 200) na spodniej stronie liści. Po zapłodnieniu ikry przez samca, parę należy wyłowić z akwarium, a zbiornik zaciemnić na kilka dni. Młode wykluwają się po 36 godzinach, kilka dni później zaczyna pływać. Narybek można karmić planktonem lub larwami oczlików czy solowca, z biegiem czasu pokruszony pokaram suchy.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *