Temperatura wody w akwarium jest sprawą bardzo istotą. Z jednej strony nie tylko zapewnia rybkom przetrwanie, ale także wpływa odpowiednio na tarło oraz ich kondycję fizyczną i psychiczną.

Jaka temperatura wody w akwarium?

Przeciętna temperatura dla rybek akwariowych wynosi ok. 24-25 stopni C. Jej wysokie wahania dobowe mogą przyczynić się do śmierci podopiecznych, stąd tak ważnym staje się zakup odpowiedniej grzałki. Oczywiście, w naturalnym środowisku również dochodzi do zmian temperatury, ale najczęściej nie przekraczają 2-3 stopni C. Śmiało można powiedzieć, że nocne spadki temperatury o taką wartość wpływają pozytywnie na rybki. Rano, po takim zabiegu, rozbudzone, stają się aktywniejsze za dnia i wzrasta prawdopodobieństwo tarła.

Termometr

Do cyklicznego sprawdzania temperatury wody w akwarium najlepszym wyborem jest termometr szklany – rtęciowy lub alkoholowy. Dlaczego nie w formie paseczka naklejanego na szybę? Ponieważ, jest o wiele dokładniejszy i nie ulega zniszczeniu. Kupiony raz, od czasu do czasu oczyszczany z osadów jakie się tworzą na jego powierzchni będzie z nami do ostatnich dni zbiornika. Jedynym mankamentem może być gumowa przyssawka, którą będziemy zmuszeni wymienić po ok. roku czasu, ze względów estetycznych i funkcjonalnych, ponieważ z czasem staje się mało plastyczna, odklejając się od ścianki akwarium. Termometr – paseczek po czasie, wygląda bardzo nieestetycznie; kolor płowieje, wskaźnik temperatury wyciera się pod wpływem dotyku, a klej pozostawiony po jego obecności może być w przyszłości problematyczny do usunięcia.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *