Wielkopłetw wspaniały – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny łaźcowatych. Nazywana również Rybą aryjską i Makropodem. Wśród akwarystów uznawany jest za jedną z najstarszych ryb akwariowych. Do Europy sprowadzona w 1869r.
Pochodzenie: zalane pola ryżowe, wolno płynące, czasami bagniste wody południowo-wschodniej części Azji. Przede wszystkim obszar Półwyspu Indochińskiego oraz południowych Chin.
Oczami akwarysty: Wielkopłetw wspaniały osiąga długość 8-9 cm. Jego ciało jest bocznie spłaszczone; płetwy: grzbietową, ogonową i brzuszną posiada zakończone spiczasto, przypominające nieco wąsy. Samiec posiada ładniejsze ubarwienie i dłuższe płetwy od samicy. Kolory ciała bardzo zróżnicowane.
Stosunek do innych mieszkańców: rybka nastawiona wrogo do innych gatunków, drapieżna. W czasie tarła agresywna nawet w stosunku do samic tego samego gatunku.
Wymagania: jest jedną z ryb stawiających niskie wymagania, co jednak nie znaczy, że powinna być trzymana w złych warunkach. W okresie letnim nadaje się także do hodowli w oczku wodnym na terenie ogrodu. Zbiornik najlepiej gęsto obsadzony zróżnicowaną roślinnością o wielu naturalnych kryjówkach, idealnie spisuje się tutaj kokos. Temperatura życia oscyluje w granicach 20-26 stopni Celsjusza. Wielkopłetwa wspaniałego można karmić pokarmem suchym i żywym, chętnie zjada siekane dżdżownice i larwy ochotka. W diecie ważną rolę odgrywają składniki roślinne.
Rozmnażanie: akwarium powinno być gęsto obsadzone zróżnicowaną roślinnością. Optymalna temperatura do tarła – 24-28 stopni Celsjusza. Samiec buduje pieniste gniazdo, w którym samica składa 50-500 jaj. Samicę po zakończeniu tarła należy niezwłocznie odłowić, ponieważ może być atakowana przez samca opiekującego się narybkiem. Po ok. 3 dniach młode zaczynają swobodnie pływać, po tym czasie samiec powinien być także odseparowany. Narybek można karmić suszonym, pokruszonym pokarmem lub drobnym planktonem.
Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!