Żałobniczka czarna – słodkowodna ryba stadna z rodziny kąsaczowatych. Znana również pod nazwą „czarna tetra”.

Czy żałobniczki są agresywne?

Pochodzenie: rzeki i stawy północnego Paragwaju, Boliwii i wybrzeży Brazylii.

Oczami akwarysty: Czarna tetra dorasta do ok. 6 cm. Samiec jest nieco mniejszy od samicy oraz posiada mocniej zabarwiony kolor płetwy ogonowej. Partnerka ma bardziej zaokrąglony brzuch. Ryba stopniowo, z wiekiem zmienia kolor z ciemno-czarnego (płetwa ogonowa i grzbietowa) na szaro-popielaty. Jest rybką typowo stadną, stąd trzymane osobo, mogą sprawiać wrażenie mało-ruchliwych i osowiałych.    

Stosunek do innych mieszkańców: rybka bardzo spokojna, można trzymać je niemal ze wszystkimi gatunkami.

Wymagania: Żałobniczka może przebywać w akwarium 45l i większym. Preferuje bardzo czystą wodę oraz umiarkowanie obsadzony zbiornik akwarystyczny. Potrzebuje dużej swobody do pływania. Mimo tego, wyjątkowo łatwa w utrzymaniu. Temperatura życia to ok. 23-26 stopni Celsjusza.

Rozmnażanie: w akwarium rozpłodowym powinno być wiele roślin. Optymalna temperatura do tarła to ok. 25-28 stopni Celsjusza. Samica składa 700- 1500 jaj, rozrzucając je po roślinach. Chwilę potem, sama może zacząć posiłkować się ikrą, dlatego tak ważne jest umieszczenie samicy w specjalnym zbiorniku, a następnie jej odseparowanie. Młode wykluwają się po 24 godzinach, po 3-4 dniach narybek zaczyna samodzielnie pływać.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *