Jedne z liczniejszych glonów na świecie, należy do nich ok. dziewięć tysięcy gatunków. Swą nazwę zawdzięczają trawiastej barwie chlorofilu, podobnej do roślin wyższych. Pojawiają się często w nowo zakładanych zbiornikach.

Zielenice w akwarium – jak się pozbyć?

Zielenice można podzielić na dwie grupy: jedno i wielokomórkowe. Pierwsze przyczyniają się do zakwitów wody, drugie (na zdjęciu obok) najczęściej tworzą formy nitkowate pływające w wolnej toni lub „dywany” pokrywające grys, żwirek i piasek. Wszystkie charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na światło, stąd jego ograniczenie bezpośrednio powoduje ich osłabienie. W połączeniu z mocnym oświetleniem akwarium oraz przedawkowaniem odżywek dla roślin potrafią zdegradować zbiornik. Pojawiają się bardzo często przy przerybieniu, szczególnie sprzyjająco działa na nie wysoki poziom azotanów w wodzie (duża ilość odchodów). Zdarza się, że ich atak poprzedza wysyp okrzemek.

Jak zwalczyć zielenice?

Zalecam postępować w taki sam sposób jak przy sinicach.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *