Kirysek pstry (srokaty) – dawniej zwany także sumikiem pancernym, kirysek to słodkowodna ryba akwariowa z rodziny kiryskowatych (dawniej rodzina zwana sumikami pancernymi) . Nazwę zawdzięcza swemu kolorowemu ubarwieniu. Jest jedną z pierwszych ryb, które trafiły pod skrzydła akwarystyki. Sprowadzona do Europy po praz pierwszy w 1893r. 

Kirysek pstry – rozmnażanie

Pochodzenie: stawy, wolno-płynące wody południowo wschodniej Brazylii, przede wszystkim dorzecze La Platy.

Oczami akwarysty: samica kiryska pstrego osiąga maksymalnie 7cm długości, samiec jest zazwyczaj nieco mniejszy, posiada także bardziej wydłużoną płetwę grzbietową
i odbytową. Ryba posiada bogate ubarwienie; na potrzeby hobbystyczne wyhodowano także odmianę albinotyczną.

Stosunek do innych mieszkańców: kirysek nie sprawia problemów jeśli chodzi o zachowanie. Jest rybą spokojną, nie kolidującą z innymi gatunkami.

Wymagania: nie ma specjalnych wymagań hodowlanych. Lubi miękkie i ciemne podłoże, w którym nie ma ukorzenionych zbyt wiele roślinek. Temperatura życia od ok. 18 do 24 stopni Celsjusza, woda powinna być klarowna o odczynie pH najlepiej obojętnym. Jest rybką stadną, zaleca się trzymanie jej w grupach powyżej 6 sztuk.

Rozmnażanie: akwarium powinno zasiedlać 2-3 samców oraz 1 samica. Tarło można wywołać wlewając chłodniejszą wodę od tej, w której przebywają aktualnie rybki. Ryby przed tarłem należy obficie nakarmić.

Samica składa od 50-250 jaj do swoistej kieszeni utworzonej z płetw brzusznych, które zostają zapłodnione przez jednego lub kilku samców. Następie ikra zostaje przyczepiona do roślin, korzeni i innych przedmiotów znajdujących się w zbiorniku. Następie rybki powinno się wyłowić (mimo że zazwyczaj jej nie zjadają, , a akwarium zaciemnić na czas wylęgu. Ten następuje po mniej więcej tygodniu. Młode można karmić suszonymi rozwielitkami oraz pokruszonym suchym pokarmem.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

<

2 Komentarze

  1. Michalina_mod10

    Do swojego 112 litrowego akwarium chciałabym wpuścić kilka sztuk kiryska. W związku z tym nasuwa mi się pytanie. Czy krewetki Amano nie będą przez rybki atakowane?

    1. Redakcja

      Odpowiedź jest bardzo prosta. Nie. Kirysek jest bardzo spokojną i ułożoną rybą akwariową. Z całą pewnością nie zagrozi żadnym krewetkom w Twoim zbiorniku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *