Encyklopedia ryb akwariowych

Skalar duży - słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. Znana również pod nazwą Skalar większy, Żaglowiec lub Ryba księżycowa.  Do Europy po raz pierwszy sprowadzony w 1911r.

Pochodzenie: dorzecze środkowej Amazonki oraz jej dopływy. Spotykana także w dorzeczu rzeki Orinoko. 

Oczami akwarysty: Skalar osiąga maksymalnie 15-16cm oraz ok. 25cm wysokości. Samiec ma nieco dłuższe płetwy, samice, posiadają bardziej obły, uwidoczniony brzuch oraz żywsze kolory. Rozróżnienie płci tej ryby akwariowej jest dość kłopotliwe i zazwyczaj możliwe jedynie podczas tarła. U samicy pokładełko zakończone obło, zaś u samca ostro.  

Stosunek do innych mieszkańców: rybka spokojna, chodź potrafi podskubywać płetwy mniejszych ryb. Nie powinna być trzymana m.in. z Neonkami, ale w większości przypadków i im nie wyrządza szkód. Wyjątkowo agresywna staję się podczas tarła, taka para ryb może przepędzać z pewnego obszaru akwarium nawet ryby ze swojego gatunku.

Wymagania: optymalny zbiornik ok. 200l i powyżej (najlepiej stosunkowo wysokie), ryba potrzebuje dużą przestrzeń do pływania. Lubi gęsto zarośnięte zbiorniki. Temperatura życia  od około 24 do 28 stopni Celsjusza. Preferuje czystą i dobrze natlenioną wodę, Skalar przy wydajnym napowietrzeniu staje się aktywniejszy. Żywi się przede wszystkim pokarmem żywym np. larwy komarów, wazonkowce, rozwielitki, ochotki, a także dżdżownice. W większości przypadków, nie nauczona, początkowo może gardzić pokarmem suchym.    

Rozmnażanie: Bardzo ciężko rozpoznać płeć, stąd doprowadzenie do tarła może być kłopotliwe. Parę Skalarów umieszcza się w zbiorniku z temperaturą bliską 30 stopni Celsjusza. Samica składa 300-2500 jaj na roślinach. Złożoną ikrę przenosi się do innego zbiornika, ponieważ para może zacząć zjadać ikrę, mimo że początkowo się nią opiekowała. Akwarium z ikrą powinno być nieprzerywalnie, dobrze napowietrzane. Wylęg narybku ma miejsce po 2-3 dniach. Pobierają pokarm dopiero po kilku kolejnych dniach. Karmić je można drobno rozkruszonym pokarmem suchym oraz nicieniami.

 

Wróć do Baza ryb

 

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com