Podejmując się założenia nowego zbiornika należy wybrać odpowiednie podłoże, na którym będą rosnąć rośliny. Wybór jest dość pokaźny. Co wybrać? Zapraszam do lektury.
Podłoże do akwarium dla początkujących?
Żwir
Żwir rzeczny jest najczęstszym wyborem zarówno młodych jak i doświadczonych akwarystów. Składa się najczęściej z drobnych kamyczków o granulacji 2-4mm (większy nie jest polecany). Żwir wspaniale nadaję się na wierzchnią warstwę podłoża. Rośliny są w nim silnie zakorzenione, ale niestety nie zawiera żadnych substancji odżywczych. Pamiętajmy, aby nie wybierać większej granulacji niż 6 mm, który jest właściwie górą granicą użyteczną. W większych kamyczkach odkładać będą się odchody, które powodować mogą podnoszenie się poziomu azotanów i azotynów.
Przed umieszczeniem żwirku w akwarium, należy przepłukać go kilka razy ciepłą wodą. Pakowany do worków, nie zawsze jest wolny od piachu. Oczyszczanie prowadzimy do czasu, aż woda, w której płukany jest żwirek, stanie się przejrzysta. Zapobiegnie to późniejszemu zanieczyszczeniu akwarium osadem.
Piasek kwarcowy
Uważam, że jest najlepszym, tanim rozwiązaniem. Wiele osób zarzuca, że piasek, gdy jest niezruszany, powoduje gnicie korzeni roślin. Owszem może się tak dziać, ale jest to przypadek szczególny i pojawia się rzadko. Jego śnieżnobiały kolor w akwarium prezentuje się bardzo ładnie i w przyjaznych warunkach nie ciemnieje. Czyścimy go przed wyłożeniem akwarium podobnie jak żwirek.
Podłoże „odżywcze”
Mam tutaj na myśli produkty firm, które przygotowują gotowe podłoże akwariowe wzbogacane w mikro i makro-elementy. W 90% stosowane są jako dodatek, alternatywna warstwa, która odżywia rośliny, stąd powinny być umieszczane między np. piaskiem od spodu i żwirkiem z zewnątrz. Substancje odżywcze uwalniane są powoli, dlatego podłoże jałowieje dopiero po okresie 1-2 lat ( w zależności od rodzaju i producenta).
Torf
Torf należy traktować jako element, który wzbogaca podłoże. Powinien zostać przykryty warstwą żwirku lub piasku, ponieważ pozostawiając go na wierzchu może zanieczyścić wodę. Jest nieocenionym i naturalnym źródłem substancji odżywczych dla wielu roślin. Zdecydowanie zakwasza oraz zmiękcza wodę, dlatego należy stosować go z umiarem; swoją obecnością w zbiorniku zabarwia wodę.
Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!
Kupiłem piasek kwarcowy, z myślą o nowym podłożu. Piasek przepłukiwałem ciepłą wodą, ale po zalaniu baniaka, woda jest mocno mleczna i ma bardzo małą przejrzystość, do kilku cm. Czy mogę umieścić w zbiorniku ryby? To normalne? Może kupiłem zatruty?
Nie ma powodów do obaw. To normalny skutek zbyt słabego przepłukiwania nieoczyszczonego piasku kwarcowego. Cały efekt to tylko duża zawartość drobnego materiału mechanicznego (pył), który z czasem osiądzie na dnie, a proces ten może to trwać nawet jedną dobę. Jeśli chcesz, możesz śmiało wpuścić do akwarium rybki, nic się nie stanie.