Wiele osób zadaje sobie pytanie – od czego zacząć, myśląc o założeniu akwarium. Odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ryby słodkowodne oczekują od nas opieki. Mam tutaj na myśli czyszczenie zbiornika, przynajmniej raz w tygodniu (w większych raz na dwa), co jest właściwym minimum oraz doglądanie stanu rybek przez kilkanaście minut dziennie.

Jak zacząć przygodę z akwarystyką?

Wybór zbiornika

Dobrze. Mamy już wygospodarowany czas, a co dalej? Jeśli jesteśmy zdecydowani pozostaje dokonać wyboru nowego zbiornika. Polecam zaopatrzenie się w nowy baniaczek w największych rozmiarach na jakie nas stać. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Duże akwarium ma mniejszą bezwładność pod względem wahań biologicznych. Wpływa to bezpośrednio na stan wody i jej parametrów oraz bakterii. Im mniejsze akwarium, tym większe zagrożenie ze strony glonów czy większe stężenie azotanów i azotynów w wodzie. Nie chcę namawiać tutaj kogoś na zakup 300l akwarium, ale myślę, że na początek 60l lub 72l i powyżej będzie dobrym wyborem. Jeżeli nie stać nas na zakup takiego akwarium rozsądnym minimum staje się 45l. To czy będzie miało profilowaną czołową ściankę zależy od naszych upodobań, polecam wybranie się do sklepu, obejrzenie dwóch zbiorników o tych samych lub zbliżonych pojemnościach i dokonanie wyboru.

Nie polecam natomiast żadnych “pojemniczków” własnej roboty, kul lub tym podobnych zbiorników, ponieważ wymiana wody będzie doprowadzała do spustoszenia, a i ryby będą czuły się źle, zarówno jeśli chodzi o rozmiary oraz warunki, co może doprowadzić nawet do ich zejścia.

Wybór dogodnego miejsca dla akwarium

Wybór lokacji w naszym domu, mieszkaniu jest bardzo ważną rzeczą i nie powinniśmy kierować się wyłącznie własnymi upodobaniami. Gdzie stawiamy zbiornik? Jak najdalej od okna i światła dziennego, ponieważ promienie słoneczne wpływają negatywnie na baniaczek. W żadnym wypadku nie wolno już stawiać go na oknie, a z takimi przypadkami się spotkałem. Jeśli akwarium jest narażone na silne słońce, możemy być pewni, że pojawiać będą się okresowe zakwity wody, wahania temperatury i pH. Sprawą oczywistą jest również to, że zbiornik nie powinien stać w zasięgu otwieranych drzwi lub okien, które mogłyby uszkodzić akwarium.

Nie należy stawiać go również w miejscu silnie uczęszczanym, tzn. obok nie powinno się przebiegać, długo pracować, ponieważ ryby są bardzo wrażliwe, a gwałtowne ruchy użytkowników domu/mieszkania mogą przyczynić się do ich zaniepokojenia lub co gorsza wyskakiwania ponad taflę wody. Akwarium musi stać na bardzo równej, stabilnej i trwałej powierzchni. Zbiornik nie może stać na szafce po starszej siostrze, ani tym podobnych. Są specjalne szafki akwarystyczne, które zapewniają wysokie bezpieczeństwo. Możemy samodzielnie również zaprojektować półkę, np. taką jak na zdjęciu obok. Dwa stalowe stelaże w kształcie trójkątów podpierające akwarium świetnie się sprawdzą. Pamiętajmy, że zanim postawimy nasz zbiornik na jakiejkolwiek powierzchni należy przed tym położyć pod nim piankę lub korek, który wyrówna ewentualną różnicę w wysokości. Dobrym wyjściem będzie także mata łazienkowa, charakteryzująca się dużą sprężystością.

Pierwsza woda w akwarium

Kiedy w naszych rękach zagości filtr, termometr, grzałka i odpowiednio dobrane podłoże, możemy po raz pierwszy zalać akwarium. Wodę z kranu należy nalać do jakiegoś zbiornika/ wiaderek i po 48h wlać do zbiornika. Dlaczego? Ponieważ woda kranowa jest silnie chlorowana i należy odczekać dwie doby na odparowanie tego środka bakteriobójczego ( jest to czas bardzo bezpieczny, najczęściej jednak wystarczają 24h). Opcjonalnie można dolać do niej uzdatniacza wody, który ją znormalizuje.

Tak odstaną wodę możemy wlewać do baniaczka. Najłatwiej będzie posłużyć się płaskim talerzem, który powinniśmy ustawić na dnie i dopiero na niego wlewać wodę, co zapobiegnie zniszczeniu wcześniej przygotowanego podłoża. Jeśli zaobserwujesz, że woda jest mętna lub wydaje się brudna, nie warto zaprzątać sobie tym głowy. Przy przygotowywaniu podłoża, nie zawsze uda nam się wyczyścić je dokładnie, stąd prawdopodobnie zabarwienie wody, leży w sferze zanieczyszczenia fizycznego.

Sadzimy rośliny akwariowe

Po wybór pierwszych roślinek, które nie będą miały problemu z zadomowieniem i stworzą bazę biologiczno-chemiczną dla innych, zapraszam do działu Rośliny akwariowe. W nim również znajduje się poradnik dotyczący właściwych metod sadzenia roślin. W tym miejscu jednak należy wspomnieć o tym, że roślinki sadzimy dopiero po kilku dniach od zalania zbiornika – najczęściej 4-5 dni. Nie polecam, a wręcz stanowczo odradzam zakup roślin sztucznych. Uzasadnienie jest bardzo proste. Po pierwsze, nie wytwarzają tlenu, po drugie nie stanowią dobrego schronienia dla Naszych podopiecznych, niektóre mogą zatruwać wodę, jeśli są bez atestów, po trzecie ich wygląd odbiega mocno od naturalnego środowiska, które właściwie szpecą, po czwarte nie wytwarzają substancji degradujących glony i wiele, wiele innych. Nie ma zalet trzymania takich w akwarium, po za tym, że właściwie nie ulegają zniszczeniu.

Pierwsze zakupy podopiecznych

Prawidłowy i właściwy zakup pierwszych rybek do akwarium nie powinien być trudnym wyzwaniem, jeśli wcześniej staniemy się właścicielami dobrej literatury akwarystycznej lub zaznajomimy się z treściami Naszej strony internetowej.

Najczęstszym błędem popełnianym przez młodych akwarystów jest zakup rybek, które pobudzają wyłącznie wzrokowo. Powinniśmy kierować się przede wszystkim warunkami w jakich żyją, czyt. biotopem. Świat ryb jest bardzo różnorodny, dlatego należy zdawać sobie sprawę, że jedne gatunki mogą dokuczać innym.

Zakup powinien odbywać się w dobrym sklepie akwarystycznym, w którym trzymane są wyłącznie zdrowe rybki. Musimy sprawdzać, czy rybki nie mają jakichś podejrzanych nalotów na płetwach, oberwanych łusek, zwróćmy uwagę czy pływają w naturalny sposób; jednym słowem wszystko to co Nas niepokoi. W razie wątpliwości, zapytajmy obsługę, a jej szybka odpowiedź lub zmieszanie bardzo szybko pozwolą na odgadnięcie czy warto tutaj kupować. Rybki wpuszczamy do zbiornika dopiero 1.5 -2 tygodni po zalaniu akwarium. Po tym czasie warunki wodne powinny się ustabilizować i wytworzone zostaną pierwsze niezbędne bakterie, które pozwolą na sprawne funkcjonowanie akwarium. Pamiętajmy, że w tym czasie temperatura powinna być utrzymywana na stałym poziomie, a woda nieprzerywalnie filtrowana i napowietrzana.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *