Zakładanie akwarium

Wiele osób zadaje sobie pytanie - od czego zacząć, myśląc o założeniu akwarium. Odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ryby słodkowodne oczekują od nas opieki. Mam tutaj na myśli czyszczenie zbiornika, przynajmniej raz w tygodniu (w większych raz na dwa), co jest właściwym minimum oraz doglądanie stanu rybek przez kilkanaście minut dziennie.

      Wybór zbiornika

Dobrze. Mamy już wygospodarowany czas, a co dalej? Jeśli jesteśmy zdecydowani pozostaje dokonać wyboru nowego zbiornika. Polecam zaopatrzenie się w nowy baniaczek w największych rozmiarach na jakie nas stać. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Duże akwarium ma mniejszą bezwładność pod względem wahań biologicznych. Wpływa to bezpośrednio na stan wody i jej parametrów oraz bakterii. Im mniejsze akwarium, tym większe zagrożenie ze strony glonów czy większe stężenie azotanów i azotynów w wodzie. Nie chcę namawiać tutaj kogoś na zakup 300l akwarium, ale myślę, że na początek 60l lub 72l i powyżej będzie dobrym wyborem. Jeżeli nie stać nas na zakup takiego akwarium rozsądnym minimum staje się 45l. To czy będzie miało profilowaną czołową ściankę zależy od naszych upodobań, polecam wybranie się do sklepu, obejrzenie dwóch zbiorników o tych samych lub zbliżonych pojemnościach i dokonanie wyboru.

Nie polecam natomiast żadnych “pojemniczków” własnej roboty, kul lub tym podobnych zbiorników, ponieważ wymiana wody będzie doprowadzała do spustoszenia, a i ryby będą czuły się źle, zarówno jeśli chodzi o rozmiary oraz warunki, co może doprowadzić nawet do ich zejścia.

Po więcej informacji zapraszam do działu Zbiorniki wodne.

Wybór dogodnego miejsca dla akwarium

Wybór lokacji w naszym domu, mieszkaniu jest bardzo ważną rzeczą i nie powinniśmy kierować się wyłącznie własnymi upodobaniami. Gdzie stawiamy zbiornik? Jak najdalej od okna i światła dziennego, ponieważ promienie słoneczne wpływają negatywnie na baniaczek. W żadnym wypadku nie wolno już stawiać go na oknie, a z takimi przypadkami się spotkałem. Jeśli akwarium jest narażone na silne słońce, możemy być pewni, że pojawiać będą się okresowe zakwity wody, wahania temperatury i pH. Sprawą oczywistą jest również to, że zbiornik nie powinien stać w zasięgu otwieranych drzwi lub okien, które mogłyby uszkodzić akwarium.

 

 

Dalej

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com