Encyklopedia ryb akwariowych

Zmienniak plamisty (Xiphophorus maculatus) - słodkowodna ryba akwariowa z rodziny piękniczkowatych. Zwana przez niektórych akwarystów jako "plat". Do Europy została sprowadzona po raz pierwszy w 1907r. W "czystej" formie nie występuje w akwarystyce od ponad 40 lat.

Pochodzenie: stojące lub wolno płynące wody Ameryki Środkowej.

Oczami akwarysty: zmienniak plamisty  jest rybą, która dorasta do około 3,5cm - samiec, 5cm - samica. Niektóre odmiany pomarańczowe mogą być na pierwszy rzut oka łudząco podobne do mieczyka zielonego. Bywa, że samiec stara się nawet o względy samicy tego gatunku. Samice są smuklejsze od partnerek.

Jedną z  z najładniejszych odmian ryby jest z pewnością ta zwana "czarnopłetwą", która charakteryzuje się czarnymi płetwami oraz grzbietem w konfrontacji z czerwoną barwą ciała.

Stosunek do innych mieszkańców: nie stwarza problemów w akwarium. Jedynie samce tego gatunku mogą być wobec siebie czasami agresywne.

Wymagania: zmienniak jest rybą aktywną i powinien być trzymany w akwariach o litrażu bliskim 72l lub większym. Wymaga zbiornika gęsto obsadzonego roślinkami o temperaturze wody oscylującej w przedziale 20-25 stopni Celsjusza. Chętnie zjada pokarm żywy i suchy, nie jest rybą wymagającą, chodź do prawidłowego rozwoju ryby niezbędna jest dieta oparta na roślinach. Praktycznie wszystkożerna. Od czasu do czasu posiłkuje się także glonami.

Rozmnażanie: ryba żyworodna. Akwarium rozpłodowe powinno składać się z kilku par zmiennika. Samica rodzi średnio 100 młodych, jej ciąża trwa od 4-7 tygodni. Młode po porodzie są natychmiast zjadane, stąd niezbędnym zabiegiem jest ograniczenie im dostępu do dorosłych ryb. Młode początkowo można karmić oczlikami lub drobnym planktonem. Z czasem podaje się pokruszony pokarm suchy.

 

 

 

Wróć do Baza ryb

 

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com