Encyklopedia ryb akwariowych

Wielkopłetw wspaniały - słodkowodna ryba akwariowa z rodziny łaźcowatych. Nazywana również Rybą aryjską i Makropodem. Wśród akwarystów uznawany jest za jedną z najstarszych ryb akwariowych. Do Europy sprowadzona w 1869r.

Pochodzenie: zalane pola ryżowe, wolno płynące, czasami bagniste wody południowo-wschodniej części Azji. Przede wszystkim obszar Półwyspu Indochińskiego oraz południowych Chin. 

Oczami akwarysty: Wielkopłetw wspaniały osiąga długość 8-9 cm. Jego ciało jest bocznie spłaszczone; płetwy: grzbietową, ogonową i brzuszną posiada zakończone spiczasto, przypominające nieco wąsy. Samiec posiada ładniejsze ubarwienie i dłuższe płetwy od samicy. Kolory ciała bardzo zróżnicowane.

Stosunek do innych mieszkańców: rybka nastawiona wrogo do innych gatunków,  drapieżna. W czasie tarła agresywna nawet w stosunku do samic tego samego gatunku. 

Wymagania: jest jedną z ryb stawiających niskie wymagania, co jednak nie znaczy, że powinna być trzymana w złych warunkach. W okresie letnim nadaje się także do hodowli w oczku wodnym na terenie ogrodu. Zbiornik najlepiej gęsto obsadzony zróżnicowaną roślinnością o wielu naturalnych kryjówkach, idealnie spisuje się tutaj kokos. Temperatura życia oscyluje w granicach 20-26 stopni Celsjusza. Wielkopłetwa wspaniałego można karmić pokarmem suchym i żywym, chętnie zjada siekane dżdżownice i larwy ochotka.  W diecie ważną rolę odgrywają składniki roślinne.

Rozmnażanie: akwarium powinno być gęsto obsadzone zróżnicowaną roślinnością. Optymalna temperatura do tarła - 24-28 stopni Celsjusza. Samiec buduje pieniste gniazdo, w którym samica składa 50-500 jaj. Samicę po zakończeniu tarła należy niezwłocznie odłowić, ponieważ może być atakowana przez samca opiekującego się narybkiem. Po ok. 3 dniach młode zaczynają swobodnie pływać, po tym czasie samiec powinien być także odseparowany. Narybek można karmić suszonym, pokruszonym pokarmem lub drobnym planktonem.   

 

Wróć do Baza ryb

 

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com