Ichtioftiriaza (ospa rybia) 

Ospa rybia to jedna z najczęstszych chorób występujących w akwarium. Nazwa pochodzi od nazwy pierwotniaka (w łacinie), który ją wywołuje. Jest uciążliwa w zwalczaniu, ponieważ z łatwością rozprzestrzenia się na inne osobniki.

Zaatakowana ryba akwariowa pokryta jest na całym ciele białą wysypką. Pierwotniak powoduje znaczne ubytki w naskórku jednostki, które mogą prowadzić nawet do częściowej utraty płetw. Ponadto, warto dodać, że cierpiąca ryba próbuje oczyścić się z ospy, ocierając się o kamienie i rośliny. Choroba wyjątkowo łatwa w identyfikacji.

Zwalczanie ospy rybiej

Zazwyczaj pomaga stosowanie zieleni malachitowej, która jest najbardziej aktywnym środkiem w walce ze szkodnikiem, zarazem nie powodującym szkód dla roślin oraz nie zakażonych jednostek (0,005g/100dm3 wody). Zaleca się także podniesienie temperatury wody do maksymalnej granicy, jaką wytrzymuje rybka w naturalnym środowisku, średnio należy przyjąć 28-29 stopni Celsjusza. Można także stosować następujące środki:

- 7-21 dni kąpieli w 0,001%-owej trypaflawinie, 

- 7-21 dni kąpieli w 0,00025-0,001%-owym riwanolu, 

- ok. 10 dni kąpieli w 0,001-0,002%-owej chininie,

- 5-8 dni kąpieli w 0,001%-owej chloraminie.

Środków nie można mieszać/podawać jednocześnie.

 

 

 

 

Wróć do Choroby i zakażenia

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com