Łatwiej zapobiegać chorobom ryb niż je leczyć

W tym miejscu podzielę się z Wami moim doświadczeniem, które pozwala na zmniejszenie ryzyka zachorowania ryb w akwarium. Większość przedstawionych tutaj zabiegów nie wymaga od Was specjalnych umiejętności, a zostały przedstawione tak, aby każdy mógł się do nich dostosować w łatwy sposób.

Pamiętaj o warunkach

Zachowanie należytych warunków wodnych w zbiorniku powinno służyć za podstawę. Jest to stwierdzenie ogólnikowe, ale zawiera całą masę istotnych informacji. Pamiętajmy, że ryby egzotyczne powinny odpowiadać ich wymaganiom środowiskowym, a nie preferencjom akwarysty. Począwszy od właściwej temperatury wody, przez intensywność oświetlenia, a skończywszy na pokarmie. Eksperymentowanie wynikające z braku doświadczenia może zakończyć się tragicznie dla zwierząt akwariowych.

Sprzęt akwariowy

Należy pamiętać także o sprzęcie jaki kupujemy. Powinniśmy sprawdzać czy zakupywany filtr, grzałka mają atesty i czy nie są toksyczne dla środowiska wodnego. W przypadku sprzętu akwarystycznego coś takiego nie powinno mieć miejsca, ale już przy zakupie roślin sztucznych (serdecznie je odradzam), może dojść do nieprzewidzianych zatruć lub zmętnień wody. Szczególną uwagę poświęcajmy produktom najtańszym.

Napowietrzanie

Powinniśmy sprawdzić miejsce, z którego pobierane jest powietrze do akwarium. Sprawdźmy czy nie dochodzi do niebezpieczeństwa zatrucia środkami owadobójczymi, spalinami czy chociażby środkami zapachowymi. W pomieszczeniu, gdzie znajdują się rybki niedopuszczalne jest częste spryskiwanie powietrza "odświeżaczami".

Pokarm żywy i ślimaki

Hodując ślimaki w zbiorniku musimy pamiętać, że przenoszą wiele chorób bezobjawowo. Dla przykładu, ślimak przenoszący przetrwalniki ospy rybiej nie będzie dawał żadnych oznak. Oznacza to, że nowa choroba w akwarium wcale nie musi zostać przyciągnięta przez rybkę.

To samo dotyczy pokarmu żywego. Nawet kupiony w dobrym sklepie niekoniecznie musi być wolny od chorób. Zwracajmy uwagę gdzie i u kogo zaopatrujemy się w robaczki.

Dalej

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com