Mech jawajski jest mchem należącym do rodziny rokietowatych. Vesicularia dubyana to roślina akwariowa, która została zadomowiona wielu zbiornikach, stanowiąc dobre schronienie dla narybku oraz idealne miejsce do składania ikry przez samice większości gatunków ryb.

Łatwy mech do akwarium

Pochodzenie: wschodnia Azja, Japonia.

Rozmiary: mech jawajski ciężko sklasyfikować, ponieważ tworzy zwarte kolonie. Pojedyncza gałązka osiąga długość od kilku do nawet kilkunastu cm. Wzdłuż niej na boki odrastają gałązki, które dorastają maksymalnie do ok. 3cm.

Wymagania świetlne: średnie. Mech jawajski nie powinien być narażony na silne oświetlenie, ponieważ szybko mogą zaatakować go glony. Z drugiej strony zbyt słabe może powodować, że nie będzie wykształcał prawidłowo gałązek i będzie tworzył pojedyncze nitki, które po pierwsze nie zapewnią schronienia dla narybku, a po drugie wyglądają nieestetycznie.

Rozmnażanie: wegetatywne.  

Uprawa: średnia do trudnej. Mech nie wymaga nawożenia, jednak staje się wymagającą roślinką ze względu na wymuszenie krystalicznie czystej wody (w przypadku zanieczyszczeń, osiadających na jego powierzchni skutecznie hamuje wzrost) oraz odpowiedniego oświetlenia. Preferuje wodę miękką lub twardą o pH w okolicach 5-7.5 o temperaturze w przedziale od 20-28 stopni Celsjusza. Jako, że mech musi mieć zapewnioną czystą wodę, profilaktycznie co jakiś czas należy go opłukiwać z ewentualnych zanieczyszczeń.

Umiejscowienie w akwariumwłaściwie nieograniczone. Można przyczepić go do korzenia np. za pomocą żyłki, owiązując dookoła lub przygniatając go kamyczkami. Świetnie prezentuje się także tworząc trzeci plan akwarium – za pomocą siatki (np. do włosów) można podwiesić go na tylnej szybie.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *