Krasnorosty liczą sobie przeszło pięć tysięcy gatunków. W 90% są glonami występującymi w wodzie słonej, ale zdarza się, że trafiają także do akwarium. Tworzą plechy osiadając na roślinach i sprzęcie akwariowym. W wodach słodkich nie przybierają koloru czerwonego, występują w barwach sinych, sino-niebieskich. Do zbiornika najczęściej trafiają z brudną wodą lub roślinami. W niewielkich ilościach zjadane są przez ślimaki i młode kosiarki (grubowarg syjamski), stanowią dobrą pożywkę dla krewetek m.in. Amano i Red Cherry.
Krasnorosty – zwalczanie
Częstsze podmiany wody i dbanie o jej właściwe parametry, przede wszystkim obniżenie twardości, choćby dzięki stosowaniu szyszek olchy czarnej.
Można także wydajniej filtrować wodę (pamiętając o małym ruchu tafli wody) i zlikwidować azotany. Większość z nich pojawia się przy przekarmianiu lub przerybieniu zbiornika oraz przenawożeniu. Szkodniki zaleca się usuwać także fizycznie. Osiadają w miejscach o silnym ruchu wody, okolice napowietrzacza, filtra. Krasnorosty chętnie umieszczają się także na mchu. Niestety kiedy zostanie zaatakowany, duża część musi zostać usunięta. Jeżeli krasnorosty zadomowią się na żwirku, można śmiało wyciągnąć jego część ze zbiornika i wyparzyć w gorącej wodzie. Podczas walki z krasnorostami warto częściej podmieniać wodę w zbiorniku akwariowym, do 50% tygodniowo.
Istnieje także sposób chemiczny na zwalczanie tych uporczywych glonów. Chodzi o 0,05% roztwór wybielacza z wodą. Roślinę wyciągamy z akwarium i przez ok. 40-60s. maczamy ją w roztworze (nie uwzględniając korzenia). Po tym czasie dobrze opłukujemy wodą. Jeżeli to nie pomoże, czynność powtarzamy. Należy jednak uważać, ponieważ słabsze, delikatniejsze roślinki mogą nie poradzić sobie z opisanym zabiegiem.
Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!