Encyklopedia ryb akwariowych

Kirysek pstry (srokaty) - dawniej zwany także sumikiem pancernym, kirysek to słodkowodna ryba akwariowa z rodziny kiryskowatych (dawniej rodzina zwana sumikami pancernymi) . Nazwę zawdzięcza swemu kolorowemu ubarwieniu. Jest jedną z pierwszych ryb, które trafiły pod skrzydła akwarystyki. Sprowadzona do Europy po praz pierwszy w 1893r. 

Pochodzenie: stawy, wolno-płynące wody południowo wschodniej Brazylii, przede wszystkim dorzecze La Platy.

Oczami akwarysty: samica kiryska pstrego osiąga maksymalnie 7cm długości, samiec jest zazwyczaj nieco mniejszy, posiada także bardziej wydłużoną płetwę grzbietową
i odbytową. Ryba posiada bogate ubarwienie; na potrzeby hobbystyczne wyhodowano także odmianę albinotyczną.

Stosunek do innych mieszkańców: kirysek nie sprawia problemów jeśli chodzi o zachowanie. Jest rybą spokojną, nie kolidującą z innymi gatunkami.

Wymagania: nie ma specjalnych wymagań hodowlanych. Lubi miękkie i ciemne podłoże, w którym nie ma ukorzenionych zbyt wiele roślinek. Temperatura życia od ok. 18 do 24 stopni Celsjusza, woda powinna być klarowna o odczynie pH najlepiej obojętnym. Jest rybką stadną, zaleca się trzymanie jej w grupach powyżej 6 sztuk.

Rozmnażanie: akwarium powinno zasiedlać 2-3 samców oraz 1 samica. Tarło można wywołać wlewając chłodniejszą wodę od tej, w której przebywają aktualnie rybki.  Ryby przed tarłem należy obficie nakarmić.

Samica składa od 50-250 jaj do swoistej kieszeni utworzonej z płetw brzusznych, które zostają zapłodnione przez jednego lub kilku samców. Następie ikra zostaje przyczepiona do roślin, korzeni i innych przedmiotów znajdujących się w zbiorniku. Następie rybki powinno się wyłowić (mimo że zazwyczaj jej nie zjadają,  , a akwarium zaciemnić na czas wylęgu. Ten następuje po mniej więcej tygodniu. Młode można karmić suszonymi rozwielitkami oraz pokruszonym suchym pokarmem. 

 

 

Wróć do Baza ryb

 

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com