Brunatnice

Brunatnice to w dużej części glony słonowodne. Tylko w niewielu przypadkach trafiają do akwarium, a o ich dłuższe zasiedlenie trzeba się wyjątkowo postarać. Są organizmami wielokomórkowymi, właściwie zalicza się je do gromady protistów roślinopodobnych. Swój brunatny kolor zawdzięczają fukoksantynie. Rozmnażają się płciowo i bezpłciowo.

Zwalczanie brunatnic

Ich obecność w akwarium należy przypisać do ogólnie słabych warunków wodnych panujących w zbiorniku. Trudno zaznaczyć co bezpośrednio odpowiada na ich szybki rozrost, ponieważ w akwarystyce słodkowodnej są wielką rzadkością. Najczęściej jednak ujawniają się podczas pierwszych dni nowo założonego akwarium. Po ok. 4 tygodniach znikają samoczynnie, chodź skutecznym sposobem na ich szybsze unieszkodliwienie staje się zbrojnik niebieski.

Powyższa fotografia przedstawia małą grupę brunatnic, które ulokowały się u wyjścia filtra.

Wróć do Glony

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com