Bojownik syjamski (Betta splendens) to słodkowodna ryba akwariowa z rodziny łaźcowatych. Nazwę zawdzięcza walkom, które toczone są między samcami.

Bojownik syjamski – wymagania

Pochodzenie: Półwysep Malajski, Indochiński oraz wody Tajlandii ( dawniej Syjam, stąd nazwa Bojownik Syjamski).

Oczami akwarysty: Bojownik syjamski dorasta do 7-8 cm. Samice posiadają mniej jaskrawe ubarwienie. Samce o bardzo zróżnicowanym ubarwieniu.

Stosunek do innych mieszkańców: rybka bardzo spokojna, można trzymać je niemal ze wszystkimi gatunkami. Niestety w stosunku do innego samca są bardzo agresywne, stąd akwarium może zamieszkiwać wyłącznie jeden samiec.

Wymagania: bojownik może przebywać w akwarium 20l i większym. Preferuje wodę miękką o odczynie lekko kwaśnym. Temperatura życia 24-32 stopni Celsjusza.

Rozmnażanie: akwarium powinno być gęsto obsadzone zróżnicowaną roślinnością. Optymalna temperatura do tarła – 30 stopni Celsjusza. Samiec buduje gniazdo z piany bezpośrednio pod lustrem wody.

Samica składa w nim ok. 70 – 200 jaj. Po tarle, samicę należy niezwłocznie usunąć ze zbiornika, ponieważ może być silnie atakowana przez samca, opiekującego się jajami. Wylęg młodych następuje najczęściej po 1-2 dniach. Po narodzinach, samiec może zjadać narybek, stąd zaleca się schwytanie młodych do kotnika. Woda musi być w tym czasie nieprzerywalnie napowietrzana. Narybek bojownika syjamskiego po narodzeniu jest bardzo mały, osiąga jakieś 1.5-2.5mm długości.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *