Brzanka różowa (Puntius Conchonius Syn. Barbus Conchonius) to słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych. Do Europy sprowadzona po raz pierwszy w roku 1903. Nazwa wzięła się od koloru ubarwienia samca.
Brzanka różowa rozmnażanie
Pochodzenie: stojące, wolno płynące zbiorniki północnej części płw. Indyjskiego (Indie, Nepal, Afganistan).
Oczami akwarysty: Brzanka różowa to ryba słodkowodna, osiągająca 9-10cm w warunkach hodowlanych, natomiast w warunkach naturalnych nawet 13-14cm. Samiec posiada ubarwienie lekko różowe, w okresie tarła przechodzące do czerwonego. Ryba stadna, powinna być trzymana w grupach powyżej 6-7 sztuk, jest bardzo aktywna
i ruchliwa.
Stosunek do innych mieszkańców: rybka zgodnie żyjąca z innymi mieszkańcami akwarium.
Wymagania: preferuje temperaturę wody oscylującą w granicach 20-25 stopni Celsjusza o pH 7-8. Lubi ciemne podłoża, niski poziom wody i gęsto zarośnięte zbiorniki. Jest stosunkowo mało wymagającą rybką, radzi sobie także w nie ogrzewanych akwariach, gdzie temperatura nie spada poniżej 13 stopni Celsjusza. Polecana dla początkujących akwarystów. Wymaga dużej przestrzeni do pływania.
Rozmnażanie: tarło odbywa się kilka razy w roku. Akwarium rozpłodowe powinno składać się z 2 samców i samicy. Dno możliwie ciemne, woda czysta i przejrzysta. Samica składa 500-700 jaj, które rozrzuca po roślinności. Dorosłe ryby należy później niezwłocznie usunąć ze zbiornika, ponieważ mogą zjadać ikrę. Narybek rodzi się po ok. dobie. Po kilku dniach (najczęściej 4-5) młode szukają pokarmu, na który powinien składać się rozdrobniony pokarm suchy, rozwielitki lub np. larwy oczlików. Dojrzałość płciowa osiągają po ok. roku. Narybek nie posiada intensywnego ubarwienia.
Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!