Zielenice

Jedne z liczniejszych glonów na świecie, należy do nich ok. dziewięć tysięcy gatunków. Swą nazwę zawdzięczają trawiastej barwie chlorofilu, podobnej do roślin wyższych. Pojawiają się często w nowo zakładanych zbiornikach. Zielenice można podzielić na dwie grupy: jedno i wielokomórkowe. Pierwsze przyczyniają się do zakwitów wody, drugie (na zdjęciu obok) najczęściej tworzą formy nitkowate pływające w wolnej toni lub "dywany" pokrywające grys, żwirek i piasek. Wszystkie charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na światło, stąd jego ograniczenie bezpośrednio powoduje ich osłabienie. W połączeniu z mocnym oświetleniem akwarium oraz przedawkowaniem odżywek dla roślin potrafią zdegradować zbiornik. Pojawiają się bardzo często przy przerybieniu, szczególnie sprzyjająco działa na nie wysoki poziom azotanów w wodzie (duża ilość odchodów). Zdarza się, że ich atak poprzedza wysyp okrzemek.

Jak zwalczyć zielenice?

Zalecam postępować w taki sam sposób jak przy sinicach.

 

 

 

 

 

 

Wróć do Glony

 

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com