Skład chemiczny wody

Woda to substancja, która jest znakomitym rozpuszczalnikiem większości substancji chemicznych, w tym między innymi także soli. Ona odgrywa decydującą rolę w życiu każdego podwodnego biotopu. Wyróżniamy wody o jej wysokim i niskim stężeniu, odpowiednio wody słone i słodkie.

Wody słodkie to przede wszystkim stawy, bagna, jeziora, rozlewiska, oczka , a właściwie większość wód śródlądowych. Te możemy podzielić na dwie kategorie:

Wody miękkie

 

Wody twarde

 

Zawierają niewielkie stężenie soli kuchennej (NaCl) oraz innych związków chemicznych. Charakteryzuje się odczynem lekko kwaśnym.

Oprócz właściwości wód miękkich zawierają także niewielkie stężenie węglanu i siarczanu wapnia. Zawiera znaczne ilości magnezu.

Należy pamiętać o tym, że im mniejsze zasolenie wody słodkiej, tym łatwiejsze warunki do wzrostu mają rośliny. Wystarczy spojrzeć np. na morze, gdzie brakuje właściwie roślin kwiatowych.

Jakość wody dla wszystkich zwierząt akwariowych jest  niezmiernie ważnym czynnikiem regulującym ich  procesy życiowe. Woda przenika przez ciało ryb dzięki różnym błonom i jest stale z niego wydalana. Najistotniejszymi przemianami w wodzie dla ryb są z pewnością przemiany związków wapnia, tutaj m.in węglanu wapnia oraz poziom stężenia krzemionki, który reguluje budowę nowych komórek.

Mniejszą, ale nadal istotną wagę odgrywają związki siarki, magnezu, fosforu czy azotu. Dzięki ich prawidłowemu stężeniu ryby akwariowe mogą sprawnie się rozwijać i rozmnażać.

Każdy akwarysta powinien zadbać, aby w wodzie akwariowej nie znalazły się związki cynku, ołowiu, ale także chloru, którego obecność jest często bagatelizowana. Wszystkie są silnymi truciznami dla zwierząt, których środowiskiem naturalnym jest słodka woda.

 

Cofnij

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com