Mimo że nazwa kojarzy się bezpośrednio z Ichtioftiriazą, choroba nie jest do niej podobna. Wywołuje ją grzyb, który atakuje całe ciało zainfekowanej rybki, nie oszczędzając narządów wewnętrznych. W akwarystyce występuje stosunkowo często, ale nie zawsze jest prawidłowo diagnozowana.

Choroba w większości przypadków ukrywa się bezobjawowo. Ryba zaatakowana zakaża inne osobniki poprzez przetrwalniki, które znajdują się w odchodach.

Objawami są (w zależności od zaatakowanej części ciała ryby): chwiejne ruchy, duszenie się, pokładanie się na dnie, zlepione płetwy, obrzęk skrzeli, guzowate wrzody, a także szybka utrata masy ciała lub przeciwnie, tzw. puchnięcie.

Zwalczanie Ichtiofoniazy

Źródła podają różne informacje. Części osób orzeka, że jest praktycznie nieuleczalna, część wspomina o środku zwanym: para-chlor-fenoksyetanol. Niestety skuteczność oraz zakres stosowania nie są do końca znane.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *