Sinice

Kolejne jednokomórkowce; swoją nazwę zawdzięczają nie tyle własnemu kolorowi,
a zabarwieniu wody (tzw. zakwit), które może pojawić się w wyniku przerostu szkodników. Warto dodać, że są to organizmy, często pojawiające się w nowo-założonym zbiorniku. Zapewniając im dogodne warunki, potrafią rozwijać się szybko, tworząc grupy, z wyglądu przypominające sieci, porastające grys/pasek oraz rośliny. Możemy wyróżnić niewiele glonów, które zagrażają życiu ryb, ale sinice niestety do takich należą.

Jak bardzo są niebezpieczne? Z jednej strony blokują domownikom akwarium dostęp do tlenu zużywając go w dużych ilościach podczas nocy, z drugiej wydzielają niebezpieczne substancje, między innymi neurotoksyny, które paraliżują układ nerwowy rybek.

Zwalczanie sinic

Przede wszystkim ograniczenie dostępu światła przez kilka dni, nieprzerywalnie usuwając martwe osobniki  za pomocą odmulacza. W trakcie tych zabiegów opcjonalnie możemy dodawać erytromycynę w ilościach: 300mg/100l wody dziennie, która w połączeniu z zaciemnieniem zbiornika skutecznie przyczynia się do wyginięcia intruza. Ważne są także częstsze podmiany wody, np. 30% co drugi dzień kuracji, ponieważ to martwe osobniki stwarzają największe niebezpieczeństwo (najaktywniejsze wydzielanie toksyn). Oczywiście, ręcznie także usuwamy sinice z liści roślin jeśli to możliwe, w dotyku są śliskie i nieodporne na uszkodzenia mechaniczne.  

W przypadku zaniedbania podłoża, zaatakowanego przez sinice, należy wydobyć je częściowo i wyrzucić/podmienić na nowe. Jeżeli korzystamy np. z piasku kwarcowego, można go także wygotować, co przywróci mu naturalny, biały kolor oraz zniszczy glony.

 

 

Wróć do Glony

 

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com