Oziębianie wody w zbiorniku

Utrzymywanie niskiej temperatury w akwarium w okresie letnim nie jest łatwe.  Gorące powietrze sprawia, że woda szybko się nagrzewa, a nasi podopieczni nie czują się komfortowo. Co więcej, zbyt wysoka temperatura u wielu gatunków może prowadzić nawet do śmierci. Jest jednak kilka metod walki z "przyduchą", które zostały opisane w niniejszym artykule.

Wykorzystanie lodu

Użycie lodu jest najbardziej uniwersalnym i łatwym sposobem na obniżenie temperatury. W takim razie, jak go stosować? Bardzo prosto, istnieją dwa warianty.

1. Aby nie wywołać miejscowego wyziębiania wody, najlepszą metodą jest podwieszenie lodu pod pokrywą zbiornika. Do tego celu można przygotować bardzo drobną siatkę lub kawałek materiału (np. fragment prześcieradła). Materiał/siatkę podczepiamy do obudowy folią samoprzylepną lub jeśli zachodzi taka potrzeba możemy przycisnąć jej  końcówki samą pokrywą.

Lód ze względu na wysoką temperaturę szybko będzie się roztapiał i na całej powierzchni przesiąkał przez materiał, wpadając do wody. Kapiące krople będą powoli chłodziły cały zbiornik nie powodując szoku termicznego u ryb. Dla bezpieczeństwa, zalecam ustawienie maksymalnego przepływu wody przez filtr, który oddając wodę, będzie powodował szybki ruch tafli.

2. Druga metoda jest łatwiejsza w przygotowaniu, ale należy zachować wysoką ostrożność podczas jej przeprowadzania.

Cały zabieg sprowadza się do zanurzenia naczynia z lodem do akwarium. Do tego celu możemy wykorzystać plastikową lub szklaną butelkę wody, ale pamiętajmy o jej oczyszczeniu przed umieszczeniem w zbiorniku.

Naczynie zanurzamy w wodzie na czas ok. 2-3 minut, nieprzerywalnie obserwując temperaturę wody. Po tym czasie, butelkę wynurzamy i jeśli zabieg nie przyniósł nam oczekiwanych efektów, odczekujemy ok. 1 minutę przed kolejnym zanurzeniem. Tutaj bardzo ważnym czynnikiem jest duży ruch wody. Filtr może wydać się niewystarczający, do pomocy możemy użyć rąk odprowadzając schłodzoną wodę z okolic butelki w inne części zbiornika. W tym czasie należy również nieprzerywalnie spoglądać na podopiecznych. Nie wolno dopuścić do sytuacji, aby jakaś rybka przebywała bezpośrednio w pobliżu zbiornika z lodem.

 

Wróć   Dalej 

  

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com