Encyklopedia ryb akwariowych

Przeźroczka indyjska - słodkowodna ryba akwariowa z rodziny przeźroczkowatych. Nazwę zawdzięcza pochodzeniu indyjskiemu oraz transparentnemu ciału. Po raz pierwszy sprowadzona do Europy w 1905r.

Pochodzenie: stojące i wolno płynące wody półwyspu Indyjskiego oraz Birmy. Żyje także w zbiornikach lekko zasolonych.

Oczami akwarysty: przeźroczka indyjska osiąga maksymalnie 5-6cm długości. Ciało transparentne o delikatnym, żółtym zabarwieniu. Samiec posiada różowe płetwy, jedna z nich – grzbietowa posiada błękitne obramowanie. Samice są smuklejsze o nieco mniej intensywnych kolorach.

Stosunek do innych mieszkańców: ryba spokojna, nie koliduje z innymi mieszkańcami akwarium. Łatwo ją spłoszyć, szczególnie nieswojo czuje się w nowych warunkach.

Wymagania: przeźroczka jest rybą stadną, powinna być trzymana w grupach. Do hodowli wystarczy niewielki zbiornik, gęsto obsadzony roślinkami o ciemnym podłożu. Akwarium najlepiej dobrze oświetlone z licznymi kryjówkami, a woda z dodatkiem soli. Preferuje temperaturę życia oscylującą w granicach 22-26 stopni Celsjusza o pH od ok. 6.5 do 7.5.

Rozmnażanie: w zbiorniku tarliskowym należy umieścić jedną parę przeźroczka. Woda powinna być czysta o lekko podwyższonej temperaturze wody (ok. 24-26 stopni Celsjusza). Dobrze kiedy akwarium jest gęsto porośnięte roślinami miękkimi, mchami. Samica składa do 100 jaj wśród roślinności. Po zakończeniu tarła, dorosłym rybom należy ograniczyć dostęp do młodych. Larwy do 2-4 dni wiszą na roślinach. Karmienie narybku jest dość problematyczne, ponieważ młode żywią się larwami oczlików, których musi być pod dostatkiem, same nie szukają pokarmu. Woda powinna być nieprzerywalnie, dobrze napowietrzana.  

 

 

 

Wróć do Baza ryb

 

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com