Encyklopedia ryb akwariowych

Neon Innesa (bystrzyk neonowy) - słodkowodna rybka akwariowa z rodziny kąsaczowatych. Po raz pierwszy do Europy została sprowadzona w 1936r. Bystrzyk jest rybą żyjącą w stadzie.

Pochodzenie: spokojne, wolno płynące i przybrzeżne obszary rzeki Amazonki.

Oczami akwarysty: zazwyczaj dorasta do 2-3 cm długości. Jest jedną z mniejszych rybek, które można pielęgnować w akwarium. Rybę charakteryzuje kolorowe ubarwienie, od połowy ciała, aż do końca ogona ciepła czerwień, od strony pyska biało-srebrzysty pas, a całą górą część pokrywa błękitny prążek.

 

Samce są smuklejsze i mniejsze od swoich partnerek. Samice posiadają bardziej zaokrągloną brzuszną część ciała.

Stosunek do innych mieszkańców: rybka zupełnie niekolidująca. Spokojna, ułożona, przyjaźnie nastawiona do wszystkich mieszkańców akwarium.

Wymagania: jako, że jest stadną rybą akwariową, zaleca się hodowlę w dużych grupach powyżej 8-10 osobników. Neonkowi należy stworzyć biotop charakterystyczny dla "czarnych wód" Amazonki. Toleruje temperaturę wody w zakresie od 20 do 25 stopni Celsjusza. Ta powinna być także nieco kwaśna, o pH zbliżonym do 6-6.5, bardzo miękka i czyta. Należy podkreślić, że ryba nie jest odporna na wysokie wahania zmian warunków wodnych. Zbiornik akwariowy powinien być lekko zaciemniony.

Rozmnażanie: bystrzyk neonowy jest rybą jajorodną. Doprowadzenie do tarła nie jest łatwe. Woda powinna być krystalicznie czysta o twardości 2- stopni n i pH - 6.5. Samica składa od ok. 100 do 150 jaj. Po tarle dorosłe osobniki  należy odseparować od jaj, a akwarium zaciemnić. Młode wylęgają się po 1 dniu, a po blisko tygodniu zaczynają samodzielnie pływać i żywić się pokarmem (drobny plankton, pokarm w płynie).

 

 

Wróć do Baza ryb

 

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com