Encyklopedia ryb akwariowych

Mieczyk zielony - słodkowodna ryba akwariowa z rodziny piękniczkowatych. Znana również pod nazwą "Mieczyk Hellera".  Do Europy po raz pierwszy sprowadzony w 1909r.

Pochodzenie: jeziora i rzeki Ameryki Środkowej (przede wszystkim obszar Meksyku).

Oczami akwarysty: Mieczyk zielony w wyniku krzyżowania ze Zmiennikiem Plamistym wydzielił się na kilka podgatunków. Najczęściej spotykane są czarne, żółte, czerwone oraz pomarańczowe odmiany. Samica osiąga rozmiary do 12 cm, samiec do ok. 8, nie licząc "miecza". Wspominany "miecz" to przedłużenie płetwy ogonowej w postaci szerokiego wąsa, który może osiągać nawet 5cm.

Stosunek do innych mieszkańców: rybka tolerancyjna, nie atakuje innych gatunków. Jedynie samce mogą między sobą współzawodniczyć w zdobywaniu samicy, dlatego zaleca się ich trzymanie w tzw. haremach (1 samiec, 3 samice).

Wymagania: rybki powinny przebywać w akwarium ok. 100l i większym, ponieważ w mniejszych karłowacieją. Hodowla niewymagająca. Preferuje wodę o pH w granicach 7-7.5, temperatura życia ok. 24 do nawet 29 stopni Celsjusza. Karmić je można pokarmem suchym i żywym.

Rozmnażanie: Nie ma specjalnych warunków, które należy spełnić do uzyskania tarła. Ciąża u samicy trwa ok. 4-5 tygodni; rodzi się 40-150 młodych rybek. Poród następuje przy tafli wody. Narybek można karmić rozdrobnionym, suchym pokarmem; sam najczęściej żywi się glonami.   

 

 

 

 

Wróć do Baza ryb

 

 
         
 
 
 
 
 
   

 

 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com