Encyklopedia roślin akwarystycznych

Mech jawajski - jest mchem należącym do rodziny rokietowatych. Vesicularia dubyana to roślina akwariowa, która została zadomowiona wielu zbiornikach, stanowiąc dobre schronienie dla narybku oraz idealne miejsce do składania ikry przez samice większości gatunków ryb.

Pochodzenie: wschodnia Azja, Japonia.

Rozmiary: mech jawajski ciężko sklasyfikować, ponieważ tworzy zwarte kolonie. Pojedyncza gałązka osiąga długość od kilku do nawet kilkunastu cm. Wzdłuż niej na boki odrastają gałązki, które dorastają maksymalnie do ok. 3cm.

Wymagania świetlne: średnie. Mech jawajski nie powinien być narażony na silne oświetlenie, ponieważ szybko mogą zaatakować go glony. Z drugiej strony zbyt słabe może powodować, że nie będzie wykształcał prawidłowo gałązek i będzie tworzył pojedyncze nitki, które po pierwsze nie zapewnią schronienia dla narybku, a po drugie wyglądają nieestetycznie.

Rozmnażanie: wegetatywne.  

Uprawa: średnia do trudnej. Mech nie wymaga nawożenia, jednak staje się wymagającą roślinką ze względu na wymuszenie krystalicznie czystej wody (w przypadku zanieczyszczeń, osiadających na jego powierzchni skutecznie hamuje wzrost) oraz odpowiedniego oświetlenia. Preferuje wodę miękką lub twardą o pH w okolicach 5-7.5 o temperaturze w przedziale od 20-28 stopni Celsjusza. Jako, że mech musi mieć zapewnioną czystą wodę, profilaktycznie co jakiś czas należy go opłukiwać z ewentualnych zanieczyszczeń.

Umiejscowienie w akwarium: właściwie nieograniczone. Można przyczepić go do korzenia np. za pomocą żyłki, owiązując dookoła lub przygniatając go kamyczkami. Świetnie prezentuje się także tworząc trzeci plan akwarium - za pomocą siatki (np. do włosów) można podwiesić go na tylnej szybie.

 

Wróć do Baza roślin

 

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com