Heterantera paskowana (Heteranthera zosterifolia) – popularna i wymagająca roślina akwariowa z rodziny Pontederiaceae.

Pochodzenie: Ameryka Południowa; przede wszystkim obszar Brazylii. Występuje najczęściej w bagnistych obszarach przybrzeżnych wolno-płynących i stojących wód.

Rozmiary i budowa: roślina osiąga wysokość w przedziale między 40-70cm. Rozłożystość heteranterii paskowanej najczęściej zawiera się w 10 – 15cm szerokości. Jest gatunkiem, tworzącym zwarte siedliska. Łamliwa  i krucha łodyga (ok. 0,4cm). W otwartych zbiornikach wykształca niebieskie kwiaty nadwodne.

Wymagania świetlne: wysokie do bardzo wysokich.

Temperatura: 18-30 stopni Celsjusza.

Rozmnażanie: wykształca nowe roślinki na całej długości łodygi. Ścięta w dowolnym miejscu tworzy nową odnogę, którą można wsadzić ponownie w podłoże.

Uprawa: przeciętna / trudna; podłoże w akwarium wymaga dodatku gliny. Heterantera rośnie narzuca konieczność instalacji odpowiednio silnego oświetlenia. W dobrych warunkach wodnych rośnie nader szybko, roślinę akwariową należy regularnie przycinać, tak aby nie gęsto rosnące odnogi nie powodowały odcięcia dopływu światła do niższych partii. Posiada silnie rozwinięty system korzeni; te wykształcają się również w środkowych partiach rośliny. Preferuje wodę miękką i średnio-twardą o pH oscylującą w granicach 5-6.

Umiejscowienie w akwarium: świetnie nadaje się na ostatni i środkowy plan. W ostatnim rewelacyjnie kontrastuje z czerwonymi lub brunatnymi liśćmi innych gatunków, tworzy zwarte siedliska i jest stosunkowo wysoka. Stanowi także naturalne schronienie dla młodego narybku.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *