Encyklopedia ryb akwariowych

Drobniczka jedniodniówka - słodkowodna ryba akwariowa z rodziny piękniczkowatych. Do Europy sprowadzona po raz pierwszy w roku 1912. Nazwa pochodzi od małych rozmiarów ryby oraz krótkiego życia, które trwa najczęściej 2 lata.

Pochodzenie: stojące, wolno płynące wody środkowej części Ameryki Północnej.

Oczami akwarysty: drobniczka to jedna z najmniejszych ryb akwariowych, która dorasta do 3.5cm długości (samica). Samiec jest mniejszy i osiąga maksymalnie 2cm; jego płetwa odbytowa przekształcona jest w gonopodium. Ryba koloru ciemnożółtego o charakterystycznym czarnym pasie, przebiegającym przez całą długość ciała.

Stosunek do innych mieszkańców: rybka zgodnie żyjąca z innymi mieszkańcami akwarium. Pomimo swoich rozmiarów jest niepłochliwa.

Wymagania: drobniczce wystarcza mały zbiornik, nawet 20 litrowy i mniejszy. Preferuje wodę o pH 6-7. Temperatura życia od 19 do 28 stopni Celsjusza. Nie jest specjalnie trudna w hodowli. Lubi gęsto zarośnięte zbiorniki, charakteryzujące się silnym oświetleniem. Drobniczka jest wszystkożerna, chętnie zjada pokarm suchy jak
i żywy. 

Rozmnażanie: samica w ciąży powinna zostać przeniesiona do zbiornika gęsto zarośniętego, ze zróżnicowaną roślinnością. Temperatura wody może zostać podwyższona o kilka stopni Celsjusza. Jedno zapłodnienie samicy pozwala jej na kilkukrotny poród. Samica wydaje na świat potomstwo w ciągu kilku tygodni, rodząc dziennie po kilka sztuk młodych rybek. Profilaktycznie, młode powinny zostać odseparowane od dorosłych osobników drobniczki, chodź niektóre źródła podają, że nie jest to konieczne.

 

 

 

 

Wróć do Baza ryb

 

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com