Drobniczka jedniodniówka (Heterandria formosa) słodkowodna ryba akwariowa z rodziny piękniczkowatych. Do Europy sprowadzona po raz pierwszy w roku 1912. Nazwa pochodzi od małych rozmiarów ryby oraz krótkiego życia, które trwa najczęściej 2 lata.

Drobniczka jednodniówka hodowla

Pochodzenie: stojące, wolno płynące wody środkowej części Ameryki Północnej.

Oczami akwarysty: drobniczka to jedna z najmniejszych ryb akwariowych, która dorasta do 3.5cm długości (samica). Samiec jest mniejszy i osiąga maksymalnie 2cm; jego płetwa odbytowa przekształcona jest w gonopodium. Ryba koloru ciemnożółtego o charakterystycznym czarnym pasie, przebiegającym przez całą długość ciała.

Stosunek do innych mieszkańców: rybka zgodnie żyjąca z innymi mieszkańcami akwarium. Pomimo swoich rozmiarów jest niepłochliwa.

Wymagania: drobniczce wystarcza mały zbiornik, nawet 20 litrowy i mniejszy. Preferuje wodę o pH 6-7. Temperatura życia od 19 do 28 stopni Celsjusza. Nie jest specjalnie trudna w hodowli. Lubi gęsto zarośnięte zbiorniki, charakteryzujące się silnym oświetleniem. Drobniczka jest wszystkożerna, chętnie zjada pokarm suchy jak
i żywy. 

Rozmnażanie: samica w ciąży powinna zostać przeniesiona do zbiornika gęsto zarośniętego, ze zróżnicowaną roślinnością. Temperatura wody może zostać podwyższona o kilka stopni Celsjusza. Jedno zapłodnienie samicy pozwala jej na kilkukrotny poród. Samica wydaje na świat potomstwo w ciągu kilku tygodni, rodząc dziennie po kilka sztuk młodych rybek. Profilaktycznie, młode powinny zostać odseparowane od dorosłych osobników drobniczki, chodź niektóre źródła podają, że nie jest to konieczne.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *