Akara błękitna (Andinoacara Pulcher) to słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. Do Europy została sprowadzona w 1906r.

Akara błękitna – z jakimi rybami?

Pochodzenie: dopływy rzek, wody stojące oraz strumienie Ameryki Południowej; przede wszystkim Kolumbia i Panama.

Oczami akwarysty: samiec Akary błękitnej osiąga ok. 15cm; samica nieco mniejsza, posiada także mniej jaskrawe ubarwienie i słabiej rozwinięte płetwy. W okresie godowym to właśnie ona przybiera ubarwienie pasiaste.

Stosunek do innych mieszkańców: rybka ma stosunek neutralny dla mieszkańców akwarium, jednak nie powinna być trzymana z małymi rybkami. Kiedy opiekuje się ikrą może być agresywna. Nie powinna być trzymana w akwarium wielogatunkowym.

Wymagania: podobne dla wszystkich pielęgnic, z tą różnicą , że Akara błękitna jest bardziej tolerancyjna na warunki temperatury wody. Temperatura życia w zakresie 22-27 stopni Celsjusza, a pH wody ok. 8. Zbiornik akwarystyczny powinien być gęsto obsadzony roślinnością trzymaną najlepiej w doniczkach, ponieważ rybka lubi przekopywać dno; może niszczyć przy tym korzenie. Preferuje pokarm żywy (chętnie zjada nawet siekane dżdżownice czy larwy much i komarów), ale może być karmiona także suchym. Zbiornik dla pary min. 150l.

Rozmnażanie: tarło kilka razy w ciągu roku. Aby doszło do tarła woda w akwarium powinna zostać zwiększona do 26-28 stopni Celsjusza. W jednym zbiorniku powinna znajdować się wyłącznie jedna para ryb, ponieważ podczas opieki, inne mogą zostać przeganiane i atakowane. Samica składa jaja w jamce wykopanej przez parę w liczbie od 100 do 150 sztuk. Po 4-5 dniach młode zaczynają pływać, zostając cały czas pod opieką rodziców. Narybek należy karmić pokruszonym pokarmem suchym, wymoczkami lub suszoną dafnią. Rodziców należy oddzielić od młodych kiedy przestają się interesować ich losem.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *