Zwinnik latarnik (Hemigrammus ocellifer) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny kąsaczowatych (Characidae). Gatunek po raz pierwszy został sprowadzony do Europy w roku 1910r.

Pochodzenie: występuje w dorzeczach Amazonki i sieciach rzecznych na terenach Gujany, Argentyny. Zwinnika należy szukać w dolnych partiach rzecznych, chętnie kryje się w bujnej roślinności.

Oczami akwarysty: zwinnik latarnik to ryba osiągająca 4-5cm długości (w naturalnych warunkach do 6cm). Samiec jest nieco mniejszy, posiada silniej zaostrzone płetwy, jednak odróżnienie go od partnerki poza okresem godowym nie jest łatwe. Samica nosząca jaja zdecydowanie powiększa swoje rozmiary. Wytrawni akwaryści będą potrafili odróżnić samca od samicy, ponieważ ten posiada dobrze zarysowany pęcherz pławny, który u partnerki jest słabo widoczny.

Stosunek do innych mieszkańców: zwinnik jest bardzo łagodną rybką, towarzyską, dobrze czuje się w baniaku wielogatunkowym. Nie koliduje z innymi mieszkańcami akwarium. Zwinnik jest żywą i aktywną rybą, ale zdecydowanie najwięcej czasu spędza ukryty w gęsto sadzanych roślinach.agania: wbrew pozorom zwinnik latarnik wymaga dużego akwarium. Dobrze chowa się w temperaturze 25-28 stopni Celsjusza, pH w okolicach 6-7, a woda miękka do średniej. Zwinnika można karmić pokarmem żywym i suszonym, chętniej jada jednak ten pierwszy.

Rozmnażanie: doprowadzenie ryb do tarła nie jest specjalnie trudne. Temperaturę należy podwyższyć o klika stopni więcej niż na co dzień, tj. do 25-28 stopni Celsjusza. Obsada tarliskowa powinna składać się z 2 samic i 1 samca, które umieszczamy w zbiorniku gęsto porośniętym roślinami, o wodzie charakteryzującej się lekko kwaśnym odczynem. Samica składa do 450 sztuk jaj, swobodnie rozrzucając je po akwarium. Ze względu na to, że dorosłe jednostki zjadają ikrę, należy je niezwłocznie wyłowić lub odseparować od jaj, a baniak zaciemnić. Po około 2 dniach wykluwają się młode, a po 3 kolejnych zaczynają swobodnie pływać. Maluchom można podawać larwy solowca, wymoczki lub ugotowane roztarte żółtko jaja kurzego, z czasem rozdrobniony pokarm suchy.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *