Zbrojnik niebieski – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny zbrojnikowatych. Często zwana także „glonojadem”.

Pochodzenie: stojące oraz wolno płynące wody Ameryki Południowej. Głównie Amazonka, jej dorzecze wraz z dopływami.

Oczami akwarysty: zbrojnik niebieski jest rybą dorastającą do ok. 15cm długości. Charakteryzuje się budową podobną dla wszystkich zbrojnikowatych. Posiada szerokie płetwy piersiowe i brzuszne oraz grzbietową. Samca charakteryzują pokaźnych rozmiarów wyrostki na głowie, samica posiada je dużo mniejsze lub wcale. Występuje w barwach szarych, czarnych oraz brązowych, w sklepach akwarystycznych można odnaleźć również białe sztuki, specjalnie wyselekcjonowane formy albinosów.   Ciało „glonojada” pokrywają kolorowe cętki. Oczy zbrojnika są silnie wysunięte do przodu oraz szeroko osadzone na głowie.

Stosunek do innych mieszkańców: łagodna, nie wchodzi w konflikt z innymi gatunkami. Jedynie wobec drugiego samca może być agresywna, ponieważ jest rybą terytorialną. Podczas opieki nad młodymi , pilnując gniazda, może przeganiać blisko przepływające ryby. Zbrojnik jest aktywny przede wszystkim nocą.

Wymagania: ze względu na rozmiary, do swobodnego poruszania się wymaga dość dużego akwarium. Zbrojnikowi niebieskiemu należy zapewnić możliwie dużą ilość kryjówek, składającą się ze skałek, korzeni i roślin. Jest rybką odporną na niewłaściwy skład chemiczny wody akwariowej, stąd gości w wielu zbiornikach młodych akwarystów. Preferuje wodę czystą, o zdecydowanym przepływie, dobrze filtrowaną oraz intensywnie napowietrzaną. „Glonojad” chętnie zjada pokarm suchy (płatki) jak i gotowane własnoręcznie warzywa np. marchew, kalafior, ogórek, brokuły, sałatę czy nawet banany. Jego dieta powinna składać się przede wszystkim z pokarmów pochodzenia roślinnego. Jak podaje serwis akwa.aip.pl, nadmierne podawanie żywności o podłożu mięsnym może prowadzić do zaparć, a w skrajnym przypadku nawet zejścia jednostki. Chętnie żywi się glonami. Optymalna temperatura wody to od ok. 22 do 28 stopni Celsjusza o pH w przedziale 6-8.

Rozmnażanie: doprowadzenie zbrojnika niebieskiego do tarła nie jest kłopotliwe. Dochodzi do niego najczęściej przy częściowej podmianie wody oraz obniżeniu jej temperatury o 1-2 stopnie. Woda w zbiorniku rozpłodowym powinna być czysta, nieprzerywalnie napowietrzana. Samica składa ok. 100 jaj, z których po tygodniu wykluwają się młode osobniki. Narybek początkowo żywi się zawartością woreczka żółciowego, potem można mu podawać drobno pokruszony pokarm suszony i gotowane warzywa. Samca, który opiekuje się małymi odławiamy kilka dni po tym kiedy młode zaczynają swobodnie pływać.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

<

2 Komentarze

  1. Krzysztof23

    Słyszałem, że dorosły zbrojnik niebieski powinien spożywać dietę bogatą w warzywa. W jaki sposób je przygotować i które z nich można podawać?

    1. Redakcja

      Obowiązkiem każdego akwarysty, który dba o zbrojnika niebieskiego jest regularne podawanie warzyw. Ryba chętnie zjada marchew, sałatę, brokuły, a nie gardzi także ogórkiem, czy kalafiorem. Oczywiście każda jednostka jest inna, nie wszystkie rybki muszą lubić wymienione tutaj warzywa.

      Przygotowanie? Warzywa należy ugotować lub wyparzyć i w razie potrzeby obrać ze skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *