Zbiornikiem akwariowym można określić pojemnik/naczynie, w którym akwarysta stara się odtworzyć naturalne, egzotyczne środowisko ryb. Te mogą przyjmować różne kształty, charakteryzować się odmiennymi wymiarami oraz pojemnościami.

Zbiorniki akwariowe

Kiedyś dostępne były wyłącznie ramowe (skrzynkowe), których szkielet budowały stalowe ramy  oraz zbiorniki odlewane w pełni ze szkła tzw. wanny, nie klejone. Dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej. Dostęp do różnych akwariów nie stanowi już problemu, ale w przypadku tych największych cena nadal może być dla wielu osób zaporowa. Dzisiejsze zbiorniki ze szkła klejonego są zdecydowanie wytrzymalsze od tych jeszcze sprzed 20 czy 30 lat. Ich żywotność jest często do 3-4 razy dłuższa. 

Zbiorniki akwariowe ze względu na kształt możemy ogólnie podzielić na: kuliste oraz prostopadłościenne. Nie oznacza to, iż nie występują także inne formy, chodź te ze względów praktycznych stanowią znaczną większość i dominują na rynku. W tym miejscu należy nadmienić także, że część akwarystów, próbując zminimalizować koszta zakupu odpowiedniego zbiornika stara się go zamienić np. szklanymi naczyniami po napojach, czy nawet plastikowymi pojemnikami po artykułach spożywczych. Te oczywiście nigdy nie powinny stanowić stałego miejsca zamieszkania dla naszych podopiecznych. 

Najpopularniejsze zbiorniki akwariowe

Prawdopodobnie duża część osób opowie się, że szklana kula nie powinna być formą zbiornika akwariowego. Tutaj przynajmniej w części zgodzę się z tą powszechną opinią. Oczywistym jest, że kula nie zapewni odpowiednich warunków do życia dla przeciętnej ryby, jednak może stanowić chwilowe miejsce do przechowywania nowonarodzonego narybku lub budować swoistą izolatkę, służącą do obserwacji chorej jednostki. W wielu mieszkaniach jest wykorzystywana także jako małe krewetkarium lub pojemnik do rozmnażania roślin. Wszystko zależy zatem od przeznaczenia i świadomości hodowcy.  Stanowczo należy podkreślić, że:

Szklana kula nie może być wykorzystywana jako stałe miejsce zamieszkania dorosłych ryb!

Jest zbyt mała. Ryby żyjąc w takim zbiorniku są w wielu przypadkach  zestresowane, a mała odporność na wody na wahania biologiczne nie zapewni naturalnych warunków dla naszych podopiecznych.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *