Encyklopedia roślin akwarystycznych

Heterantera paskowana (Heteranthera zosterifolia) - popularna i wymagająca roślina akwariowa z rodziny Pontederiaceae.

Pochodzenie: Ameryka Południowa; przede wszystkim obszar Brazylii. Występuje najczęściej w bagnistych obszarach przybrzeżnych wolno-płynących i stojących wód.

Rozmiary i budowa: roślina osiąga wysokość w przedziale między 40-70cm. Rozłożystość heteranterii paskowanej najczęściej zawiera się w 10 - 15cm szerokości. Jest gatunkiem, tworzącym zwarte siedliska. Łamliwa  i krucha łodyga (ok. 0,4cm). W otwartych zbiornikach wykształca niebieskie kwiaty nadwodne.

Wymagania świetlne: wysokie do bardzo wysokich.

Temperatura: 18-30 stopni Celsjusza.

Rozmnażanie: wykształca nowe roślinki na całej długości łodygi. Ścięta w dowolnym miejscu tworzy nową odnogę, którą można wsadzić ponownie w podłoże.

Uprawa: przeciętna / trudna; podłoże w akwarium wymaga dodatku gliny. Heterantera rośnie narzuca konieczność instalacji odpowiednio silnego oświetlenia. W dobrych warunkach wodnych rośnie nader szybko, roślinę akwariową należy regularnie przycinać, tak aby nie gęsto rosnące odnogi nie powodowały odcięcia dopływu światła do niższych partii. Posiada silnie rozwinięty system korzeni; te wykształcają się również w środkowych partiach rośliny. Preferuje wodę miękką i średnio-twardą o pH oscylującą w granicach 5-6.

Umiejscowienie w akwarium: świetnie nadaje się na ostatni i środkowy plan. W ostatnim rewelacyjnie kontrastuje z czerwonymi lub brunatnymi liśćmi innych gatunków, tworzy zwarte siedliska i jest stosunkowo wysoka. Stanowi także naturalne schronienie dla młodego narybku.

Wróć do Baza roślin

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com