Trematodozy w akwarystyce słodkowodnej 

Trematodozy są grupą chorób pasożytniczych, wywołanych przez pasożyty zwane przywrami. Występują u praktycznie wszystkich kręgowców, w tym u ryb ze środowisk słodkowodnych.

Trematodozy nie są popularne w akwarystyce, można z dużą dozą prawdopodobieństwa nadmienić, że dziś w akwarystyce słodkowodnej w ogóle nie występują. Przywry są charakterystycznymi pasożytami dla ryb z polskich jezior oraz tych żyjących w sztucznych zbiornikach otwartych, tj. stawy, oczka wodne.

Pasożyty posiadają chwytny otwór gębowy, wyposażony w liczne haczyki, za pomocą którego chwytają się ofiary. Mogą występować w okolicach płetw lub bezpośrednio na nich, część chętnie chwyta się skrzeli, a nawet tułowia.

Zwalczanie pasożytów

Przywry atakują zazwyczaj osobniki osłabione, o słabej kondycji zdrowotnej. Są bardzo trudne w neutralizacji, jeżeli trafią jednak do naszego oczka wodnego,  chorą jednostkę należy odseparować i umieścić w innym akwarium. Aby pozbyć się szkodników należy przeprowadzać kąpiele ryby w 1-2%-owym roztworze soli kuchennej przez okres ok. 15 - 20min.

Część źródeł podaje także możliwość kąpieli w 0,5%-owym roztworze wody utlenionej (ok. 5-6min), jednak w tym przypadku może dojść do śmierci osłabionej ryby.

 

 

 

 

Wróć do Choroby i zakażenia

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com