Encyklopedia roślin akwarystycznych

Salwinia pływająca - pływająca roślina akwariowa z rodziny salwiniowatych. Dziś w Polsce objęta jest ścisłą ochroną, stąd bardzo rzadko można ją znaleźć w krajowych akwariach słodkowodnych.

Pochodzenie: większość słodkich, lekko alkalicznych wód Azji oraz Europy. Dziś znaleźć ją można także w Ameryce Południowej na obszarze całych Stanów Zjednoczonych.
 

W Polsce występuje przede wszystkim w dolinach rzek Odry
i Wisły.

Rozmiary: jej pędy osiągają długość nawet 15cm. Liście szerokie na 10mm i wysokie na 15mm.


Wymagania świetlne
: niskie do średnich.

Temperatura: 18-25 stopni Celsjusza.

Rozmnażanie: rozmnaża się dzięki podziałowi ulistnionego pędu.

Uprawa: b. łatwa; woda nie wymaga nawożenia. Roślina przy odpowiednim oświetleniu rozrasta się bardzo szybko. Należy uważać, aby grupy roślin nie odcinały dostępu światła innym z niższych partii akwarium. Długotrwale opadająca woda z wewnętrznej części pokrywy zbiornika na liście może prowadzić do uszkodzenia jej blaszek.

Umiejscowienie w akwarium: cały obszar tafli wody. Salwinia pływająca stanowi znakomitą kryjówkę dla młodego narybku oraz ryb tworzących gniazda tuż przy powierzchni wody.

 

Wróć do Baza roślin

 
         
 
 
 
 
 
   

 

 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com