Posocznica (puchlina wodna) 

Puchlina wodna dotyczy przede wszystkim oczek wodnych, chodź trafia także do domowych akwariów. Atakuje najczęściej osobniki stare lub wyjątkowo osłabione, wywołuje ją bakteria Pseudomonas punctata. Nazwa choroby pochodzi od jednego z objawów, tzw. puchnięcia.

Ofensywa choroby jest bardzo silna, ryby mają znacznie powiększone jamy brzuszne, często dochodzi do wytrzeszczu oczu. Na całym ciele pojawiają się białe przebarwienia, a łuski tracą kolor. Jednostka zakażona jest ospała, leniwa, niechętnie je pokarm i ukrywa się wśród roślinności lub przebywa tuż pod powierzchnią wody w bezruchu. 

Zapobieganie posocznicy

Dlaczego zapobieganie a nie zwalczanie? Posocznica jest chorobą praktycznie nieuleczalną. Jeżeli dochodzi do podejrzenia, że rybka jest zakażona, powinna zostać niezwłocznie usunięta ze zbiornika i bacznie obserwowana.

Poza osłabieniem ryby lub jej wiekiem, przyczyną choroby jest zazwyczaj niewłaściwa dieta. Brak urozmaicenia podawanego pokarmu oraz karmienie dużymi ilościami wazonkowców lub innymi tłustymi larwami, bezkręgowcami powoduje podniesienie się ryzyka zachorowania na posocznicę.

 

 

 

 

Wróć do Choroby i zakażenia

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com