Odkryj prosty trik, który pozwoli zwiększyć moc oświetlenia w twoim akwarium, bez konieczności dokonywania trwałych zmian w obudowie. Co to za sekret? Sprawdź nasz artykuł

Jak dbać o akwarium domowe?

Zwiększenie mocy oświetlenia w akwarium bez modyfikacji obudowy

Zabieg sprowadza się wyłącznie do wyklejenia powierzchni pokrywy akwarium taśmą lub folią aluminiową. Należy wybrać taką, która będzie wodoodporna. Kupiona przypadkowo, nieodporna na warunki wodne folia może odklejać się od pokrywy.

Ważne, aby klej taśmy nie był toksyczny. To jeden z najważniejszych warunków, jakimi musimy kierować się podczas zakupu. Woda spływająca po powierzchni, z czasem może kontaktować się z klejem, co przy jego złym składzie może powodować niechciane zatrucie wody.

Należy również zwrócić uwagę na powierzchnię folii. Nie powinna być chropowata, nie może posiadać wzorków ani odcieni tęczy (folia często występująca w sklepach budowlanych). Charakteryzować powinien ją wysoki połysk i gładka powierzchnia, jak na zdjęciu powyżej. 

Wyklejanie powierzchni pokrywy akwarium

Biorąc do ręki pokrywę akwarium, od strony wewnętrznej, na jej powierzchni możemy zauważyć liczne zacieki, osady a w skrajnych przypadkach także miejscowo glony. 

Wystarczy spojrzeć na zdjęcie. Możemy zaobserwować duże zacieki w okolicach świetlówki oraz tylnej części pokrywy. Do oczyszczenia 2-letnich osadów posłużyłem się papierem ściernym o małej gradacji. Tak przygotowana powierzchnia będzie gotowa do wyklejania.

Zwiększenie mocy oświetlenia w akwarium bez modyfikacji obudowy

Tak prezentuje się poziom oświetlenia przed wyklejeniem pokrywy. Jej czarny kolor pochłania dużą część energii często zmuszając akwarystów do wymiany świetlówki na mocniejszą lub w ogóle modyfikacji pokrywy. 

Dla porównania, tak (zdjęcie powyżej) wygląda pokrywa już po częściowym wyklejeniu jej powierzchni folią aluminiową. Nie trudno zauważyć, że nastąpiła duża zmiana. 

Zysk z takiego zabiegu może wynosić w zależności od mocy świetlówki najczęściej o ok. 0.2 do nawet 0.5 W/l więcej. Warto spróbować, a koszta są przecież niewielkie.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

<

2 Komentarze

  1. Mantonimolek

    Kupiłem roślinki, w których były jaja ślimaków. W jaki sposób mogę pozbyć się plagi mięczaków?

    1. Redakcja

      Walka ze ślimakami w akwarium nie jest łatwa. Pozostaje ręcznie wyrzucać dorosłe osobniki, usuwać jaja składane na roślinach i ściankach zbiornika. Jeśli chcesz i masz taką możliwość wykorzystaj Anentome helenę do zwalczenia przynajmniej części niechcianych ślimaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *