Pleśniawka

Choroba atakuje rybki najczęściej kiedy woda w akwarium przyjmuje zbyt niską temperaturę lub posiada zbyt niskie/wysokie pH. Ryba jest wtedy szczególnie narażona na atak grzyba z rodziny Saprolegniaceae. Pleśniawka to cienki, jakby nitkowaty, biały nalot na ciele ryby. Występuje przede wszystkim w uszkodzonych tkankach, np. uszkodzonych częściach skóry po walce z innym osobnikiem,

Zagrożone są wyłącznie osłabione osobniki. Pleśniawka wywołuje rozkład narządów wewnętrznych poczynając od skrzeli, co powoduje szybkie zejście chorej ryby. Atakuje także całe ciało, nie oszczędzając oczu, przy ataku których rybka może zostać pozbawiona wzroku. Ryba chora jest ospała, nie jest aktywna, często ociera się o rośliny, korzenie i inne ozdoby, chcąc pozbyć się pasożyta. Jest jedną z najbardziej okrutnych chorób, ryba ginie powoli. Atakuje również rybią ikrę.

Zwalczanie pleśniawki

Zwalczanie powinniśmy rozpocząć od zdiagnozowania problemu. Należy wykryć i usunąć przyczynę nagłego rozwoju pleśniawki. Podczas leczenia woda powinna być cieplejsza - 2-3 stopnie Celsjusza niż zwykle, dobrze napowietrzana i filtrowana (zaatakowana ryba ma problemy z prawidłowym oddychaniem).

Należy wykonywać krótkotrwałe kąpiele:

- 5-10 minutowa w 0,001%-owym roztworze nadmanganianu potasu,

- 20 minutowa w 3%-owym roztworze soli kuchennej,

- 5 minutowa w 1-2%-owym roztworze formaliny, 

Opcjonalnie, rybkę można smarować także słabym roztworem jodyny, posługując się np. miękkim pędzelkiem.

Należy pamiętać, że tylko początkowe stadium jest możliwe do zwalczenia. Ryby, które
są w zaawansowanym stadium należy niezwłocznie usunąć ze zbiornika. 

 

 

Wróć do Choroby i zakażenia

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com