Encyklopedia roślin akwarystycznych

Pistia rozetkowa - zwana także pistią pływającą, jest popularną roślina akwariową z rodzaju pistia (jest jej jedynym przedstawicielem) . Zazwyczaj rośnie w stawach oraz wodach stojących. Źle znosi wodę na powierzchni swoich liści. Porasta całe lustra wody, często odcinając dostęp do światła innym roślinom, stąd w akwarium nie powinna być trzymana
w nadmiarze.  

Pochodzenie: dokładne miejsce nie jest znane, właściwie cały obręb strefy tropikalnej. 

Rozmiary: pojedyncza pistia osiąga do ok. 3.5-4cm średnicy. Kolonie niczym nieograniczone potrafią porastać całą powierzchnię zbiornika. 

Wymagania świetlne: średnie do b. wysokich.

Temperatura: 20-28 stopni Celsjusza.

Rozmnażanie: w akwarium wegetatywne, w naturalnym środowisku także za pośrednictwem wykształconych kwiatów.

Uprawa: b. łatwa, pH wody 6.8-7,1.

Umiejscowienie w akwarium: na całej powierzchni tafli wody.  

Akwaryści cenią sobie pistię ze względów estetycznych oraz faktu, że roślina usuwa część azotanów z wody. Jej delikatne korzenie służą rybom także jako miejsce do składania ikry, a w późniejszym stadium są pomocne narybkowi w chowaniu się przed dorosłymi osobnikami.

 

 

Wróć do Baza roślin

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com