Okrzemki

Okrzemki to specyficzne glony koloru brązowo-brunatnego. Występują najczęściej w zbiornikach, które zostały niedawno założone lub jeszcze nie dojrzały. Często możemy je spotkać także w przypadku słabo oświetlonego zbiornika.

Są jednokomórkowcami, w sprzyjających warunkach rozmnażają się bardzo szybko tworząc zwarte siedliska (podział komórki i rozmnażanie płciowe). Osadzają się zarówno na ściankach akwarium, sprzęcie wodnym jak i na roślinach odcinając im dostęp do światła. W dotyku są szorstkie, za sprawą budowy ich krzemionkowej ściany komórkowej.

Zwalczanie okrzemek

Ich życie reguluje dostęp do światła oraz zawartość krzemu w wodzie, stąd skuteczną metodą jest zaciemnianie akwarium przez kilka dni w celu zneutralizowania inwazji.

W zbiornikach słodkowodnych pojawiają się bardzo często także w przypadku kiedy akwarium narażone jest na silne oświetlenie słoneczne. 

Ostrzegam przed degradowaniem szkodników chemią, ponieważ okrzemki tworzą przetrwalniki, które uodporniają się na takie środki, a w chwili kiedy przestają działać wracają ze zwiększoną siłą. Jeżeli ogarnęły powierzchnię liści roślin, z których można ściągnąć je mechanicznie (np. pocierając palcem), zaleca się usunąć ich jak najwięcej. Podobnie postępujemy ze wszystkimi powierzchniami stałymi w akwarium.

Zaleca się także częstsze podmiany wody np. 30% co 2 dni, aby usunąć z wody martwe osobniki.  Okrzemki nie są chętnie zjadane przez ryby (za wyjątkiem otoska - otocinculus affinis) i ślimaki.

Wróć do Glony

 

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com